הר הנגב – תופעות טבע שתזכרו לנצח

אושרה קמחי

הר הנגב – תופעות טבע שתזכרו לנצח

לפעמים, מזג האוויר הוא משהו משעמם, אבל לפעמים קורה משהו קסום, כמו תופעות אקלימיות מרהיבות שממחישות לנו עד כמה הטבע הוא עוצמתי. כאלו שאם הצלחנו לראות אותן, כדאי מאוד שתהיה לנו מצלמה טובה ביד. כאלו שמלמדות אותנו להתאזר בסבלנות ולהעריך את הקיים.
לפעמים צריך לקום מוקדם כדי לראות אותן, בדרך כלל צריך להיות ספונטניים כדי לחזות בהן, אבל הן שוות את המאמץ ואת תחושת התרוממות הרוח כשרואים אותן. 
הנה 3 תופעות אקלימיות שתוכלו לראות בהר הנגב, ואת האחרונה בהן לא תראו באף מקום אחר בארץ. 

שלג בנגב

שלג היא תופעת טבע עוצמתית ומרגשת, אולם שלג במדבר היא תופעת טבע נדירה וייחודית, ומי שיצא לו לראות את השילוב הלא מובן מאליו בין השלג הלבן להרי המדבר הצבועים חום-צהוב יודע להעריך את החוויה.  כדי שירד שלג בנגב צריכים להתקיים תנאי חורף קיצוניים של לחות גבוהה וקור עז. או-אז, כאשר הכל הופך להיות לבן, מתחילה החגיגה האמתית של נופים עוצרי נשימה הגורמים לכל מי שצופה בהם לשמחה והתרגשות.
אם אתם שומעים בחדשות על שלג צפוי באזור הנגב, שימו פעמיכם אל המקומות הגבוהים של הר הנגב, כמו מצפה רמון או הר אבנון במכתש הגדול. שלג במצפה רמון, למשל, יורד פעם בכמה שנים. שלג במכתש הגדול נדיר עוד יותר ושלג באזור שדה בוקר ומשאבי שדה קורה פעם בכמה עשורים.
הצלחתם לראות שלג בנגב? אל תופתעו אם יתפשט לכם חיוך לא רצוני על הפנים ☺

שיטפון במדבר

שיטפון. המראה הבלתי נתפס הזה בו ברגע אחד הופך הנחל היבש לאגן ניקוז גדול ועוצמתי. 
התופעה הזו של שיטפונות במדבר היא בעצם טריק של הטבע. במקרים רבים כאשר מופיע שיטפון, השמש זורחת והשמים נקיים מעננים, אך במרחק רב משם בחלקו העליון של הנחל, יורדים גשמים עזים ההופכים לשיטפון. 
שיטפונות בדרום אפשר לראות בחורף ובעונות המעבר – סתיו ואביב, אולם בכל עונה נגרם השיטפון בגלל תנאי מטאורולוגי אחר. תכירו בבקשה את "אפיק ים סוף" ואת אחיו התאום "שקע סורי" – שני תנאים מטאורולגים האחראים על השיטפונות בנגב. 

אפיק ים-סוף מתרחש באביב ובסתיו ודואג להסיע אל הנגב לחות טרופית מאפריקה. שקע סורי מתרחש בחורף והוא זה שמוביל את הלחות מהים התיכון אל הנגב. שני אלו גורמים לירידת גשמים עזים במדבר בפרק זמן קצר. אדמת הלס המדברית נאטמת, למים אין אפשרות לחלחל לאדמה וכל שנותר להם הוא לזרום בעוצמה רבה בין הנחלים ולהפוך לשיטפונות. 
אם אתם נמנים על "רודפי השיטפונות" או סתם בא לכם ליהנות מהמופע הזה של הטבע קחו את התיק שהכנתם מראש וצאו לדרך כי יש לכם חלון זמן קצר של מספר שעות כדי לראות שיטפונות. ואל תשכחו קודם לקרוא את הפוסט על טיולי שיטפונות בהר הנגב שיספר לכם איפה יש שיטפונות בנגב ואיך לצפות בהם בבטחה. 

גלישת עננים במכתש

גלישת עננים, או מפל עננים, היא תופעה נדירה ועוצרת נשימה המתרחשת במכתש רמון, ליד מצפה רמון ובמכתש הגדול, ליד ירוחם. דמיינו לעצמכם תמונה בה שמיכה לבנה-אפורה, בגודל של עשרות מטרים, נשפכת משפת המכתש למטה ונופלת כמו פוך רך לתוכו, כמו מפל. אז כזה, אבל עם עננים. 

גלישת עננים במכתש רמון קרדיט תיירות הר הנגב


זהו בעצם "ערפל הסעה" המתרחש בעקבות צרוף של מספר תנאים אקלימיים בו זמנית: קור שנמשך מספר שעות, לחות גבוהה, שכבת אוויר יציבה ורוח חלשה שמניעה את העננים בכיוון הנכון, אל תחתית המכתש. כל זה קורה במשך מספר ימים בסוף הקיץ ותחילת הסתיו (אוגוסט-ספטמבר), כאשר הלילות במדבר קרים אולם הימים חמים. החום במהלך היום יוצר אידוי רב הגורם ללחות גבוהה באוויר, היוצרת בתורה שכבת עננים. בגלל כובדם מתרכזים העננים במקומות הנמוכים ויוצרים ערפל. 
גלישת עננים מתרחשת עם הזריחה, כאשר השמש מתחילה לחמם את האזור, הרוח הקלה מסיעה את העננים אל שפת המכתש, האוויר החם מעל העננים לא מאפשר להם להתרומם למעלה וכל שנותר להם הוא לגלוש במורד ההר אל קרקעית המכתש. 
טיפ – מומלץ להגיע ערב קודם וללון במצפה רמון או בירוחם. אם יש לכם קצת זמן – חפשו מראש נקודות תצפית. למשל: הר גמל במכתש רמון והר אבנון במכתש הגדול, או רדו לתחתית המכתש וחפשו שם נקודת צפייה טובה, ואל תשכחו לעצור לארוחת בוקר אחרי האדרנלין וההתרגשות. הנה רעיון לארוחת בוקר במצפה רמון וארוחת בוקר בירוחם לארוחת בוקר בירוחם.

הצלחתם לצלם אחת מתופעות הטבע בנגב? תנו לנו ליהנות יחד אתכם. שתפו את התמונות בדף הפייסבוק שלנו, או תייגו אותנו באינסטגרם: #השראה_מדברית, friendlynegevdesert# .

עניין אתכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print
אושרה קמחי

מאת:

אושרה קמחי

תושבת הנגב מעל 30 שנה, מטיילת ונושמת אויר מדבר כמה שרק אפשר.
בלוגרית טיולים, יועצת טיולים לארה"ב וכותבת תוכן, בעיקר בתחום התיירות. בעלת הבלוג "על המזוודות" העוסק בטיולים לארצות הברית.

מעניין? שתפו אחרים!

Share on print
Share on facebook
Share on whatsapp

אולי יעניין אותך גם…

אינטימדבר 2021
הפסטיבל השנתי המסורתי של מצפה רמון. חי נושם ובועט!

6-8 אוקטובר

אירוע רב תחומי באווירה גרובית ומדברית

סוכות בעיירה! חגיגה מדברית בירוחם
משקים פתוחים בפתחת ניצנה ע"ש שמוליק ריפמן ז"ל
חגיגה חקלאית במושבי פתחת ניצנה בחול המועד סוכות ט"ז - י"ח בתשרי תשפ"ב - 22-24.09.2021

אנחנו כאן בשבילך

יש לך עוד שאלות? החלטתם להתארגן בתור קבוצה? מחפשים מי שיענו לך על השאלות? אנחנו פה בשבילך ומחכים להודעה ממך!
מרכז המידע: 050-6577747

 

אולי יענין אותך גם

סוכות בעיירה! חגיגה מדברית בירוחם
משקים פתוחים בפתחת ניצנה ע"ש שמוליק ריפמן ז"ל
חגיגה חקלאית במושבי פתחת ניצנה בחול המועד סוכות ט"ז - י"ח בתשרי תשפ"ב - 22-24.09.2021
אוהבים להצטלם (ולצלם?) ? קבלו את הלוקיישנים היפים לצילום בהר הנגב!
כביש 10 – מסלול טיול אל נופי בראשית מרתקים
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
מסלולים בדרום: הטרקים הארוכים של הר הנגב
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
בלילות הקיץ - דווקא קר בהר הנגב!
בואו ל״לילות קרירים בהר הנגב״, שפע של חוויות מדבר לכל המשפחה בחודשי יולי-אוגוסט משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הלילה באתרי התיירות בשדה בוקר, ירוחם, פתחת ניצנה-עזוז ומצפה רמון, מומלץ להצטייד בסוודר!
שומעים כוכבים- פודקאסט מכוכב אחר!
6 פרקי פודקאסט זמינים ללא תשלום שיצרנו עבורכם כדי שתמיד תוכלו לקחת אתכם קצת משמי הלילה של מצפה רמון.
הגודל לא קובע! איך תבחרו את פעילות האסטרונומיה שמתאימה לכם?
עיניים לשמיים! מה יש בשמי הנגב שגורם לכם להרים את הראש לשמיים?
כל הדברים שגורמים לטיילים בנגב להרים את הראש לשמיים ולהביט בשמיים זרועי הכוכבים. יצאנו למסע בעקבות המופע היפה ביקום כדי להכיר קצת יותר את שמי הנגב, קבוצות הכוכבים וגם מה הקשר לזיהום אור?
מצפור ברק ועמיחי- תצפית מדהימה עם סיפור מרגש
מצפור ברק ועמיחי הוא אחת מנקודות התצפית המרשימות ביותר על מכתש רמון. עצירת חובה לכל הנוסעים על כביש 40.
משפחה מטיילת
השבילים החדשים בפתחת ניצנה
איזו שנה עברה עלינו... זה הזמן לצאת ולנפוש במרחבים של רמת הנגב ולהנות משלל חוויות- נוף, טעמים ומרחבי מדבר מרהיבים
נא להכיר: ״דרך האוהלים בהר הנגב״ מיזם חדש שכולו חוויות ואירוח בדואי בצידי כביש 40
מתפנקים במדבר
מארז למפונקים בלבד, כאלה שלא יכולים (ולא רוצים) לוותר על לינה במלון יוקרה על שפת המצוק או לפחות אירוח באוהל גלמפינג שהוקם בלוקיישן סודי ומיוחד עבורם, כאלה שלא מסתפקים בפחות מסעודת שף מיוחדת, מלאה במטעמים וניחוחות, רצוי בלב מדבר. אלה שיזמינו טיול ג׳יפים לאור ירח בנחל חווארים או לאור יום במקומות סודיים עם מדריך מקצועי ו״יודע דבר״. אז אספנו עבורכם כמה המלצות ליום משובח במיוחד, כי אצלנו, המציאות עולה על כל דמיון, שנתחיל?
פסח ברמת הנגב
איזו שנה עברה עלינו... זה הזמן לצאת ולנפוש במרחבים של רמת הנגב ולהנות משלל חוויות- נוף, טעמים ומרחבי מדבר מרהיבים
זיכרון במדבר- האנדרטאות הנסתרות של הר הנגב
לכבוד יום הזיכרון - פרויקט טיולים מיוחד ללא תשלום. סיורי מורשת באנדרטאות הנסתרות של הר הנגב.
חגיגת אביב בעיירה-חוה"מ פסח בירוחם
פסח מתקרב בצעדי ענק ועסקי התיירות בירוחם כבר מוכנים להמוני המבקרים הצפויים להגיע.
פסח 2021 במצפה רמון
חג חירות שמח! פסח הוא הזמן להגיע למצפה רמון- מרחב ההשראה. זו העונה שבה מתעוררת הפריחה המדברית, מזג האוויר והלילות הקרירים והשמיים הבהירים פשוט מושלמים לצפייה בכוכבים.
15 לוקיישנים לצילומי אינסטגרם בהר הנגב

למדבר יש יופי מיוחד, פראי כזה. 

לפעמים רואים את היופי במבט אחד ולפעמים צריך לחפור לעומק כדי למצוא את הפינות הנסתרות. תוך כדי טיול במדבר, אנחנו מוציאים את הטלפון ואורזים את החוויה הזו לתמונה שתנציח את הרגע.
יקבים בדרום הארץ – יינות מפתיעים בהר הנגב
כאן, בין קפלי המדבר, מסתתרים להם כרמי יין המגדלים מגוון זנים של ענבים שהופכים ליין משובח אשר מפתיע בכל פעם מחדש. ביקבי הבוטיק הקטנים והמיוחדים של הר הנגב, תוכלו לנסות טעמים חדשים שאין במקומות אחרים בארץ ולצאת עם חוויה מיוחדת ושונה.

האתר בהרצה יתכנו תקלות. אנו עובדים עליהן כדי להביא לכם את חווית הגלישה הטובה ביותר