הר הנגב – תופעות טבע שתזכרו לנצח

אושרה קמחי

הר הנגב – תופעות טבע שתזכרו לנצח

לפעמים, מזג האוויר הוא משהו משעמם, אבל לפעמים קורה משהו קסום, כמו תופעות אקלימיות מרהיבות שממחישות לנו עד כמה הטבע הוא עוצמתי. כאלו שאם הצלחנו לראות אותן, כדאי מאוד שתהיה לנו מצלמה טובה ביד. כאלו שמלמדות אותנו להתאזר בסבלנות ולהעריך את הקיים.
לפעמים צריך לקום מוקדם כדי לראות אותן, בדרך כלל צריך להיות ספונטניים כדי לחזות בהן, אבל הן שוות את המאמץ ואת תחושת התרוממות הרוח כשרואים אותן. 
הנה 3 תופעות אקלימיות שתוכלו לראות בהר הנגב, ואת האחרונה בהן לא תראו באף מקום אחר בארץ. 

שלג בנגב

שלג היא תופעת טבע עוצמתית ומרגשת, אולם שלג במדבר היא תופעת טבע נדירה וייחודית, ומי שיצא לו לראות את השילוב הלא מובן מאליו בין השלג הלבן להרי המדבר הצבועים חום-צהוב יודע להעריך את החוויה.  כדי שירד שלג בנגב צריכים להתקיים תנאי חורף קיצוניים של לחות גבוהה וקור עז. או-אז, כאשר הכל הופך להיות לבן, מתחילה החגיגה האמתית של נופים עוצרי נשימה הגורמים לכל מי שצופה בהם לשמחה והתרגשות.
אם אתם שומעים בחדשות על שלג צפוי באזור הנגב, שימו פעמיכם אל המקומות הגבוהים של הר הנגב, כמו מצפה רמון או הר אבנון במכתש הגדול. שלג במצפה רמון, למשל, יורד פעם בכמה שנים. שלג במכתש הגדול נדיר עוד יותר ושלג באזור שדה בוקר ומשאבי שדה קורה פעם בכמה עשורים.
הצלחתם לראות שלג בנגב? אל תופתעו אם יתפשט לכם חיוך לא רצוני על הפנים ☺

שיטפון במדבר

שיטפון. המראה הבלתי נתפס הזה בו ברגע אחד הופך הנחל היבש לאגן ניקוז גדול ועוצמתי. 
התופעה הזו של שיטפונות במדבר היא בעצם טריק של הטבע. במקרים רבים כאשר מופיע שיטפון, השמש זורחת והשמים נקיים מעננים, אך במרחק רב משם בחלקו העליון של הנחל, יורדים גשמים עזים ההופכים לשיטפון. 
שיטפונות בדרום אפשר לראות בחורף ובעונות המעבר – סתיו ואביב, אולם בכל עונה נגרם השיטפון בגלל תנאי מטאורולוגי אחר. תכירו בבקשה את "אפיק ים סוף" ואת אחיו התאום "שקע סורי" – שני תנאים מטאורולגים האחראים על השיטפונות בנגב. 

אפיק ים-סוף מתרחש באביב ובסתיו ודואג להסיע אל הנגב לחות טרופית מאפריקה. שקע סורי מתרחש בחורף והוא זה שמוביל את הלחות מהים התיכון אל הנגב. שני אלו גורמים לירידת גשמים עזים במדבר בפרק זמן קצר. אדמת הלס המדברית נאטמת, למים אין אפשרות לחלחל לאדמה וכל שנותר להם הוא לזרום בעוצמה רבה בין הנחלים ולהפוך לשיטפונות. 
אם אתם נמנים על "רודפי השיטפונות" או סתם בא לכם ליהנות מהמופע הזה של הטבע קחו את התיק שהכנתם מראש וצאו לדרך כי יש לכם חלון זמן קצר של מספר שעות כדי לראות שיטפונות. ואל תשכחו קודם לקרוא את הפוסט על טיולי שיטפונות בהר הנגב שיספר לכם איפה יש שיטפונות בנגב ואיך לצפות בהם בבטחה. 

גלישת עננים במכתש

גלישת עננים, או מפל עננים, היא תופעה נדירה ועוצרת נשימה המתרחשת במכתש רמון, ליד מצפה רמון ובמכתש הגדול, ליד ירוחם. דמיינו לעצמכם תמונה בה שמיכה לבנה-אפורה, בגודל של עשרות מטרים, נשפכת משפת המכתש למטה ונופלת כמו פוך רך לתוכו, כמו מפל. אז כזה, אבל עם עננים. 

גלישת עננים במכתש רמון קרדיט תיירות הר הנגב


זהו בעצם "ערפל הסעה" המתרחש בעקבות צרוף של מספר תנאים אקלימיים בו זמנית: קור שנמשך מספר שעות, לחות גבוהה, שכבת אוויר יציבה ורוח חלשה שמניעה את העננים בכיוון הנכון, אל תחתית המכתש. כל זה קורה במשך מספר ימים בסוף הקיץ ותחילת הסתיו (אוגוסט-ספטמבר), כאשר הלילות במדבר קרים אולם הימים חמים. החום במהלך היום יוצר אידוי רב הגורם ללחות גבוהה באוויר, היוצרת בתורה שכבת עננים. בגלל כובדם מתרכזים העננים במקומות הנמוכים ויוצרים ערפל. 
גלישת עננים מתרחשת עם הזריחה, כאשר השמש מתחילה לחמם את האזור, הרוח הקלה מסיעה את העננים אל שפת המכתש, האוויר החם מעל העננים לא מאפשר להם להתרומם למעלה וכל שנותר להם הוא לגלוש במורד ההר אל קרקעית המכתש. 
טיפ – מומלץ להגיע ערב קודם וללון במצפה רמון או בירוחם. אם יש לכם קצת זמן – חפשו מראש נקודות תצפית. למשל: הר גמל במכתש רמון והר אבנון במכתש הגדול, או רדו לתחתית המכתש וחפשו שם נקודת צפייה טובה, ואל תשכחו לעצור לארוחת בוקר אחרי האדרנלין וההתרגשות. הנה רעיון לארוחת בוקר במצפה רמון וארוחת בוקר בירוחם לארוחת בוקר בירוחם.

הצלחתם לצלם אחת מתופעות הטבע בנגב? תנו לנו ליהנות יחד אתכם. שתפו את התמונות בדף הפייסבוק שלנו, או תייגו אותנו באינסטגרם: #השראה_מדברית, friendlynegevdesert# .

עניין אתכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

אושרה קמחי

מאת:

אושרה קמחי

תושבת הנגב מעל 30 שנה, מטיילת ונושמת אויר מדבר כמה שרק אפשר.
בלוגרית טיולים, יועצת טיולים לארה"ב וכותבת תוכן, בעיקר בתחום התיירות. בעלת הבלוג "על המזוודות" העוסק בטיולים לארצות הברית.

מעניין? שתפו אחרים!

אולי יעניין אותך גם…

משקים פתוחים
משקים פתוחים בפתחת נצנה

24-26/04/2024 - חוה"מ פסח

3 מסלולים - חוויות לכל המשפחה

פסח 2024 בהר הנגב
עם בוא האביב, כשסביבנו מוריק ופורח, המרחבים קוראים לכם לבוא, לקחת נשימה עמוקה ולתת ללב לנוח ולהתמלא... תמצאו אצלנו בהר הנגב חוויות מדבריות, מרגשות ואותנטיות, ואת הקסם המדברי שיטעין אתכם בכוחות חדשים.
המדבר המקודש - אתרי פולחן בהר הנגב
ממצאים רבים על פולחן רוחני נתגלו ברחבי הר הנגב, וחושפים את תפקידו הרוחני החשוב של המדבר עבור שוכניו לאורך תקופות זמן ארוכות.

נשמח לעמוד לרשותכם

יש לך עוד שאלות? החלטתם להתארגן בתור קבוצה? מחפשים מי שיענו לך על השאלות? 
מוקד מידע של תיירות הר הנגב: 050-6577747

אולי יענין אותך גם

פסח 2024 בהר הנגב
עם בוא האביב, כשסביבנו מוריק ופורח, המרחבים קוראים לכם לבוא, לקחת נשימה עמוקה ולתת ללב לנוח ולהתמלא... תמצאו אצלנו בהר הנגב חוויות מדבריות, מרגשות ואותנטיות, ואת הקסם המדברי שיטעין אתכם בכוחות חדשים.
המדבר המקודש - אתרי פולחן בהר הנגב
ממצאים רבים על פולחן רוחני נתגלו ברחבי הר הנגב, וחושפים את תפקידו הרוחני החשוב של המדבר עבור שוכניו לאורך תקופות זמן ארוכות.
המסעדות והפאבים של הר הנגב
תומכים בעסקים המקומיים ומגלים עולם של קולינריה מדברית נפלאה קבלו את המסעדות ובתי הקפה שפתוחים למבקרים, מתארחים, מפונים ותושבים.
אחרי הגשם - גבים, בורות ומעיינות בהר הנגב
עין עקב תחתון, אבן רוח צים, עין ירקעם, גב ימין, בור סבחה - אל תגידו של ידעתם
משפחה מטיילת בסביבת שדה בוקר
איזור הר הנגב הוא גן עדן מבחינת טיולי משפחות. המרחבים העצומים, הנופים המרהיבים, המגוון הגדול של מסלולי טיולים...
איפה אפשר לראות שיטפונות בדרום? – טיולי שיטפונות בהר הנגב
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
טיולים בהר הנגב: מסלולי טיול ברכב פרטי לכל המשפחה
מחפשים מסלול טיול לשבת הקרובה בדרום? אספנו עבורכם ארבעה מסלולים מומלצים למשפחות בנופים מדבריים מהפנטים, אליהם ניתן להגיע ברכב הפרטי. לכל המקומות ניתן להיכנס חינם והם גם פתוחים בשבת.
יקבים וכרמים במדבר – יינות מפתיעים בהר הנגב
כאן, בין קפלי המדבר, מסתתרים להם כרמי יין המגדלים מגוון זנים של ענבים שהופכים ליין משובח אשר מפתיע בכל פעם מחדש. ביקבי הבוטיק הקטנים והמיוחדים של הר הנגב, תוכלו לנסות טעמים חדשים שאין במקומות אחרים בארץ ולצאת עם חוויה מיוחדת ושונה.
הלוקיישנים היפים לצילום בהר הנגב!
הר הנגב – 5 מסלולי טיול לאופנועים בדרום
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
סוכות 2023 בהר הנגב
המדריך המלא לצפייה בכוכבים!
המופע הגדול של שמי הנגב בקיץ, במהלך חודש אוגוסט, ובמהלכו ניתן לצפות במאות ״כוכבים נופלים״.
אוגוסט של לילות קיץ קרירים בהר הנגב!
בואו ל״לילות קיץ קרירים בהר הנגב״, שפע של חוויות מדבר לכל המשפחה בחודשי יולי-אוגוסט משעות אחה"צ ועד שעות הלילה באתרי התיירות של הר הנגב: שדה בוקר, ירוחם, פתחת ניצנה-עזוז ומצפה רמון, מומלץ להצטייד בסוודר!
אקסטרים במדבר: אטרקציות בנגב לאוהבי הריגושים

איך אתם אוהבים את האקשן שלכם?

באוויר או ביבשה (בעצם, בחולות)? על שני גלגלים או על 4 גלגלים? לכל חובבי האדרנלין והאקסטרים: הנה המלצות לאטרקציות בהר הנגב שיעלו לכם את הדופק.
חוגגים פסח בהר הנגב! מידע על כל האירועים
מצפה רמון - איפה אוכלים? ואיפה לנים?
פסח 2024 ברמת הנגב
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של רמת הנגב ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
פסח 2024 בפתחת ניצנה
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של פתחת ניצנה ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
רמת הנגב - איפה אוכלים?
פתחת ניצנה - איפה אוכלים?

האתר בהרצה יתכנו תקלות. אנו עובדים עליהן כדי להביא לכם את חווית הגלישה הטובה ביותר