טיולים בהר הנגב: מסלולי טיול ברכב פרטי לכל המשפחה

אושרה קמחי

טיולים בהר הנגב: מסלולי טיול ברכב פרטי לכל המשפחה

מחפשים מסלול טיול לשבת הקרובה בדרום? אספנו עבורכם ארבעה מסלולים מומלצים למשפחות בנופים מדבריים מהפנטים, אליהם ניתן להגיע ברכב הפרטי. לכל המקומות ניתן להיכנס חינם והם גם פתוחים בשבת.

מסלול אתגרי למתחילים – נחל קרקש

הטיול בנחל קרקש ייקח אתכם דרך משטחי סלע צבעוניים וצמחייה מדברית מגוונת כשהבולט מכולם הוא צמח הקרקש הצהוב שנתן לנחל את שמו. אין הרבה מטיילים בנחל קרקש וזה גם יתרונו: הוא לא צפוף, לא פגוע, וקיים סיכוי גדול לראות יעלים דווקא בגלל מיעוט המטיילים שבו. 

המסלול מתחיל בכביש 40, בדיוק במסעף הכניסה למדרשת בן גוריון, שם נמצא שלט המכוון אל נחל קרקש (סימון שבילים ירוק), ומעברו חנייה מאולתרת לרכבים.

במהלך הטיול תפגשו את ה"צור השחור" – סלע צור חלק וחד הבולט סביב הגוונים הבהירים של האזור, ומפל בגובה של כ-2 מטר שהירידה בו מצריכה זהירות רבה וסיוע (מומלץ לרדת במפל מצידו הדרומי). לקראת סופו מתחבר המסלול אל נחל חווארים (סימון שבילים שחור) וממשיך לנקודת הסיום בחניון הסרפנטינות.

זהו טיול קווי באורך של 2 ק"מ. מומלץ להגיע עם שני כלי רכב: להשאיר רכב אחד בסוף המסלול ורכב אחד בתחילתו. המגיעים ברכב אחד צריכים להתייחס אליו כמסלול מעגלי (4 ק"מ) ולהמשיך בעלייה קצרה, אך תלולה, אל מדרשת בן גוריון וממנה לכיוון הרכב בהליכה על הכביש.

אל תפספסו את הביקור בצריף בן גוריון ובגן הלאומי קבר בן גוריון, שם ימתינו לכם תצפית מהממת על בקעת צין ושביל הליכה לאורך המצוק. 

טיולים בדרום למשפחות: נחל חווארים >>

מסלולים עם ילדים בשדה בוקר >>

טיול ג'יפים באזור שדה בוקר >>

המסלול ההיסטורי – גן לאומי ניצנה

ניצנה היא אחת מ-6 ערי הנבטים העתיקות שנבנו בנגב לאורך "דרך הבשמים" ודרכי מסחר אחרות. ניצנה אמנם לא יושבת על דרך הבשמים עצמה, אבל בסמוך אליה הדרך בה עברו עולי רגל בין ארץ ישראל ואתרי מרכז סיני.

כאן תוכלו לטייל בעיר עתיקה, שהיתה שוקקת חיים והיום היא עדות לעבר קדום מפואר.

ניצנה-תל ניצנה-עסק לא ידוע-טבע-אתר היסטורי-בית חולים-טורקי-שרידים-קרדיט רון פלד
תל ניצנה קרדיט רון פלד

הסתובבו בין הרחובות והסמטאות, הכנסו לרובע המגורים, בקרו בכנסיות, במצודה הביזנטית, ובבורות המים,

ואל תשכחו לשים לב לגרם המדרגות המרשים היורד אל העיר ניצנה התחתית. דמיינו את העיר על תושבי המארחים את שיירות הסוחרים העוברות בה. תנו מקום לריחות, לקולות, ולמראות שהיו כאן לפני אלפי שנים.

ניצנה יושבת על גבעה בגובה 250 מ' מעל פני הים ומספקת תצפית נהדרת על שפך נחל עזוז לנחל ניצנה ועל הנופים המשגעים בסביבה. לא רחוק ממנה נמצאים שרידיו של היישוב עוג'ה אל-חפיר, תחנת רכבת טורקית עתיקה ואנדרטה לזכר 22 נופלי חטיבה 8, שנפלו בקרבות עוג'ה אל-חפיר במלחמת העצמאות.

ניצנה-אנדרטה חטיבה 8 קרדיט איריס ברזאני
ניצנה-אנדרטה חטיבה 8 קרדיט איריס ברזאני

הגן הלאומי ניצנה ממוקם כ-1 ק"מ מדרום ליד כפר הנוער ניצנה (וויז: תל ניצנה) חנייה תמצאו ברחבה שמצפון לתל ניצנה או ליד אנדרטת חטיבה 8 שמדרום לתל.

את הביקור בניצה תוכלו לשלב עם חמוקי ניצנה – גבעון קירטון לבנות הנראות כמו חמוקים.

מסעדות באזור ניצנה >>

גלישת חולות בניצנה >>

המסלול אל הים הקדום – קיר האמוניטים במכתש רמון 

פעם היה פה ים. באמת.

העדות לכך נמצאת בקיר האמוניטים, סלע בדופן הדרומית של מכתש רמון ועליו מאובנים של אמוניטים – בעלי חיים ימיים טורפים, בעלי זרועות ושלד חיצוני, שחיו לפני מיליוני שנים בים שכיסה אז את הנגב כולו.

הייחוד של קיר האמוניטים הוא בריכוז העשיר של מאובני אמוניטים הנמצא בשטח קטן, יחסית. במבט ראשון קשה להבחין במאובנים, אולם מבט מעמיק יגלה לכם את הצורות הספירליות של המאובנים המזכירים בצורתם שבלול.

קיר האמוניטים נמצא מחוץ למכתש רמון, כ-15 ק"מ דרומית למצפה רמון. כדי להגיע אליו יש לחצות את המכתש עד לשלט המציין את "קיר האמוניטים", בין הקילומטר ה-84 ל-85 (וויז: קיר האמוניטים). את הרכב מחנים ליד השלט ומשם ממשיכים ברגל (סימון שבילים אדום) כרבע שעה אל קיר האמוניטים. ההליכה עד לקיר קלה ומישורית.

ואם בא לכם להתאמץ קצת יותר, לשלב אתגר ולקבל בתמורה נוף יפה, חיזרו טיפה אחורה ופנו שמאלה לסימון שבילים ירוק שייקח אתכם לתצפית בנקודת גובה 660. מכאן תוכלו להשקיף לתוך מכתש רמון מזווית שרבים מפספסים. מנקודת התצפית המשיכו עם השביל הירוק לצד השני, וממנו התחברו אל הכביש, פנו ימינה ובמקביל לכביש חיזרו לנקודת החנייה. המסלול אורך כשעתיים ומיועד למיטיבי לכת בלבד.

טיפ של אלופים– התצפית מנקודת הגובה 660 מרשימה במיוחד בזריחה: השמש בגב, וצללי המצוקים הולכים ומתקצרים בתוך המכתש במשחק מוזר של אור, ערפל וצל. שווה לקום מוקדם בבוקר, לרדת לקיר האמוניטים באור ראשון, ולטפס לקראת הזריחה.

איפה אוכלים במצפה רמון? >> 

אטרקציות במצפה רמון >>

מסלולי אופניים במצפה רמון >>

מסלול בעקבות פריחת החלמוניות בירוחם

תקופת הסתיו היא הזדמנות נהדרת לצאת אל הטבע המדברי וליהנות מפריחת החלמוניות. החלמונית היא מלכת המדבר. על ראשה כתר צהוב יפה, ובזמן הפריחה, בחודשים אוקטובר-נובמבר, היא מנקדת את המדבר במרבדים צהובים מרשימים.

שימו בוויז: "שמורת חלמוניות ירוחם" וצאו אל מסלול טיול קצר ומקסים המתאים לכל המשפחה, במהלכו תראו את החלמוניות בתפרחתן.

נקודת ההתחלה –היא בחניון שמורת החלמוניות, הנמצא על כביש 204 (ירוחם-צומת חלוקים). שימו לב לשלט "חלמוניות ירוחם", המפנה אל החניון. מהחניון יוצאת דרך עפר (סימון שבילים כחול) באורך כמה מאות מטרים (10 דקות הליכה) 

המסתיימת בפיצול שבילים כחול-שחור. בנקודה זו פנו שמאלה עם המסלול הכחול והמשיכו עוד כ-20 דקות אל החלמוניות. מכאן אפשר להמשיך עם השביל עוד כ- 1.25 ק"מ בטיפוס מתון לתצפית נהדרת על אגם ירוחם או לחזור אל הרכב באותה דרך. את הטיול כדאי לסיים בפיקניק באגם ירוחם.

טיולי פריחה בסתיו בהר הנגב >>

טיול ג'יפים באזור ירוחם >>

עניין אתכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print
אושרה קמחי

מאת:

אושרה קמחי

תושבת הנגב מעל 30 שנה, מטיילת ונושמת אויר מדבר כמה שרק אפשר.
בלוגרית טיולים, יועצת טיולים לארה"ב וכותבת תוכן, בעיקר בתחום התיירות. בעלת הבלוג "על המזוודות" העוסק בטיולים לארצות הברית.

מעניין? שתפו אחרים!

Share on print
Share on facebook
Share on whatsapp

אולי יעניין אותך גם…

לילות קרירים ברמת נגב
מגוון פעילויות, סדנאות, אטרקציות וסיורים במהלך יולי - אוגוסט

11 יולי - 28 אוגוסט

חוויות ברמת נגב

אוהבים להצטלם (ולצלם?) ? קבלו את הלוקיישנים היפים לצילום בהר הנגב!
עיניים לשמיים! מה יש בשמי הנגב שגורם לכם להרים את הראש לשמיים?
כל הדברים שגורמים לטיילים בנגב להרים את הראש לשמיים ולהביט בשמיים זרועי הכוכבים. יצאנו למסע בעקבות המופע היפה ביקום כדי להכיר קצת יותר את שמי הנגב, קבוצות הכוכבים וגם מה הקשר לזיהום אור?

אנחנו כאן בשבילך

יש לך עוד שאלות? החלטתם להתארגן בתור קבוצה? מחפשים מי שיענו לך על השאלות? אנחנו פה בשבילך ומחכים להודעה ממך!

 

אולי יענין אותך גם

אוהבים להצטלם (ולצלם?) ? קבלו את הלוקיישנים היפים לצילום בהר הנגב!
עיניים לשמיים! מה יש בשמי הנגב שגורם לכם להרים את הראש לשמיים?
כל הדברים שגורמים לטיילים בנגב להרים את הראש לשמיים ולהביט בשמיים זרועי הכוכבים. יצאנו למסע בעקבות המופע היפה ביקום כדי להכיר קצת יותר את שמי הנגב, קבוצות הכוכבים וגם מה הקשר לזיהום אור?
בלילות הקיץ - דווקא קר בהר הנגב!
בואו ל״לילות קרירים בהר הנגב״, שפע של חוויות מדבר לכל המשפחה בחודשי יולי-אוגוסט משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הלילה באתרי התיירות בשדה בוקר, ירוחם, פתחת ניצנה-עזוז ומצפה רמון, מומלץ להצטייד בסוודר!
מצפור ברק ועמיחי- תצפית מדהימה עם סיפור מרגש
מצפור ברק ועמיחי הוא אחת מנקודות התצפית המרשימות ביותר על מכתש רמון. עצירת חובה לכל הנוסעים על כביש 40.
משפחה מטיילת
השבילים החדשים בפתחת ניצנה
איזו שנה עברה עלינו... זה הזמן לצאת ולנפוש במרחבים של רמת הנגב ולהנות משלל חוויות- נוף, טעמים ומרחבי מדבר מרהיבים
מתפנקים במדבר
מארז למפונקים בלבד, כאלה שלא יכולים (ולא רוצים) לוותר על לינה במלון יוקרה על שפת המצוק או לפחות אירוח באוהל גלמפינג שהוקם בלוקיישן סודי ומיוחד עבורם, כאלה שלא מסתפקים בפחות מסעודת שף מיוחדת, מלאה במטעמים וניחוחות, רצוי בלב מדבר. אלה שיזמינו טיול ג׳יפים לאור ירח בנחל חווארים או לאור יום במקומות סודיים עם מדריך מקצועי ו״יודע דבר״. אז אספנו עבורכם כמה המלצות ליום משובח במיוחד, כי אצלנו, המציאות עולה על כל דמיון, שנתחיל?
פסח ברמת הנגב
איזו שנה עברה עלינו... זה הזמן לצאת ולנפוש במרחבים של רמת הנגב ולהנות משלל חוויות- נוף, טעמים ומרחבי מדבר מרהיבים
זיכרון במדבר- האנדרטאות הנסתרות של הר הנגב
לכבוד יום הזיכרון - פרויקט טיולים מיוחד ללא תשלום. סיורי מורשת באנדרטאות הנסתרות של הר הנגב.
חגיגת אביב בעיירה-חוה"מ פסח בירוחם
פסח מתקרב בצעדי ענק ועסקי התיירות בירוחם כבר מוכנים להמוני המבקרים הצפויים להגיע.
פסח 2021 במצפה רמון
חג חירות שמח! פסח הוא הזמן להגיע למצפה רמון- מרחב ההשראה. זו העונה שבה מתעוררת הפריחה המדברית, מזג האוויר והלילות הקרירים והשמיים הבהירים פשוט מושלמים לצפייה בכוכבים.
15 לוקיישנים לצילומי אינסטגרם בהר הנגב

למדבר יש יופי מיוחד, פראי כזה. 

לפעמים רואים את היופי במבט אחד ולפעמים צריך לחפור לעומק כדי למצוא את הפינות הנסתרות. תוך כדי טיול במדבר, אנחנו מוציאים את הטלפון ואורזים את החוויה הזו לתמונה שתנציח את הרגע.
הר הנגב - תופעות טבע שתזכרו לנצח
לפעמים, מזג האוויר הוא משהו משעמם, אבל לפעמים קורה משהו קסום, כמו תופעות אקלימיות מרהיבות שממחישות לנו עד כמה הטבע הוא עוצמתי. כאלו שאם הצלחנו לראות אותן, כדאי מאוד שתהיה לנו מצלמה טובה ביד. כאלו שמלמדות אותנו להתאזר בסבלנות ולהעריך את הקיים.
יקבים בדרום הארץ – יינות מפתיעים בהר הנגב
כאן, בין קפלי המדבר, מסתתרים להם כרמי יין המגדלים מגוון זנים של ענבים שהופכים ליין משובח אשר מפתיע בכל פעם מחדש. ביקבי הבוטיק הקטנים והמיוחדים של הר הנגב, תוכלו לנסות טעמים חדשים שאין במקומות אחרים בארץ ולצאת עם חוויה מיוחדת ושונה.
פסטיבלים ומוזיקה חיה בהר הנגב
ידוע לכולם שהמדבר נותן השראה. ההשראה המדברית הזו משכה לנגב הרבה יוצרים מוזיקליים ייחודיים. הנה הפסטיבלים, והמקומות בהם תוכלו לשמוע מוזיקה חיה בנגב.
אקסטרים ואקשן במדבר: אטרקציות בנגב לאוהבי הריגושים

איך אתם אוהבים את האקשן שלכם?

באוויר או ביבשה (בעצם, בחולות)? על שני גלגלים או על 4 גלגלים? לכל חובבי האדרנלין והאקסטרים: הנה המלצות לאטרקציות בהר הנגב שיעלו לכם את הדופק.
חמש טבילות קרירות בהר הנגב
עין עקב תחתון, אבן רוח צים, עין ירקעם, גב ימין, בור סבחה - אל תגידו של ידעתם
טיולים בדרום למשפחות: נחל חווארים
הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על טיול ירח מלא בנחל חוורים: מה יש במסלול שעושה אותו כל כך מיוחד? למי הוא מתאים? מה חשוב לדעת לפני שמגיעים? ולמה שווה לטייל בו דווקא בלילה?
כבר הסתיו עכשיו – טיולי פריחה בסתיו בהר הנגב
דווקא עכשיו, בתקופה הזו שלפני הגשם, יש בהר הנגב כמה פרחים שמעזים לפרוח ולשמח את הלב. קבלו את הנבחרת המדברית של הסתיו: החלמונית, החצב המצוי, חבצלת הנגב והכרכום הדמשקאי.
סוד המזלות – פרק 6
קדימון – בוזי ומאור נפגשים לעשות פודקאסט ונותנים גם הצעת הגשה לפרקים הבאים.

האתר בהרצה יתכנו תקלות. אנו עובדים עליהן כדי להביא לכם את חווית הגלישה הטובה ביותר