טיולים בהר הנגב: מסלולי טיול ברכב פרטי לכל המשפחה

אושרה קמחי

טיולים בהר הנגב: מסלולי טיול ברכב פרטי לכל המשפחה

מחפשים מסלול טיול לשבת הקרובה בדרום? אספנו עבורכם ארבעה מסלולים מומלצים למשפחות בנופים מדבריים מהפנטים, אליהם ניתן להגיע ברכב הפרטי. לכל המקומות ניתן להיכנס חינם והם גם פתוחים בשבת.

מסלול אתגרי למתחילים – נחל קרקש

הטיול בנחל קרקש ייקח אתכם דרך משטחי סלע צבעוניים וצמחייה מדברית מגוונת כשהבולט מכולם הוא צמח הקרקש הצהוב שנתן לנחל את שמו. אין הרבה מטיילים בנחל קרקש וזה גם יתרונו: הוא לא צפוף, לא פגוע, וקיים סיכוי גדול לראות יעלים דווקא בגלל מיעוט המטיילים שבו. 

המסלול מתחיל בכביש 40, בדיוק במסעף הכניסה למדרשת בן גוריון, שם נמצא שלט המכוון אל נחל קרקש (סימון שבילים ירוק), ומעברו חנייה מאולתרת לרכבים.

במהלך הטיול תפגשו את ה"צור השחור" – סלע צור חלק וחד הבולט סביב הגוונים הבהירים של האזור, ומפל בגובה של כ-2 מטר שהירידה בו מצריכה זהירות רבה וסיוע (מומלץ לרדת במפל מצידו הדרומי). לקראת סופו מתחבר המסלול אל נחל חווארים (סימון שבילים שחור) וממשיך לנקודת הסיום בחניון הסרפנטינות.

זהו טיול קווי באורך של 2 ק"מ. מומלץ להגיע עם שני כלי רכב: להשאיר רכב אחד בסוף המסלול ורכב אחד בתחילתו. המגיעים ברכב אחד צריכים להתייחס אליו כמסלול מעגלי (4 ק"מ) ולהמשיך בעלייה קצרה, אך תלולה, אל מדרשת בן גוריון וממנה לכיוון הרכב בהליכה על הכביש.

אל תפספסו את הביקור בצריף בן גוריון ובגן הלאומי קבר בן גוריון, שם ימתינו לכם תצפית מהממת על בקעת צין ושביל הליכה לאורך המצוק. 

טיולים בדרום למשפחות: נחל חווארים >>

מסלולים עם ילדים בשדה בוקר >>

טיול ג'יפים באזור שדה בוקר >>

המסלול ההיסטורי – גן לאומי ניצנה

ניצנה היא אחת מ-6 ערי הנבטים העתיקות שנבנו בנגב לאורך "דרך הבשמים" ודרכי מסחר אחרות. ניצנה אמנם לא יושבת על דרך הבשמים עצמה, אבל בסמוך אליה הדרך בה עברו עולי רגל בין ארץ ישראל ואתרי מרכז סיני.

כאן תוכלו לטייל בעיר עתיקה, שהיתה שוקקת חיים והיום היא עדות לעבר קדום מפואר.

ניצנה-תל ניצנה-עסק לא ידוע-טבע-אתר היסטורי-בית חולים-טורקי-שרידים-קרדיט רון פלד
תל ניצנה קרדיט רון פלד

הסתובבו בין הרחובות והסמטאות, הכנסו לרובע המגורים, בקרו בכנסיות, במצודה הביזנטית, ובבורות המים,

ואל תשכחו לשים לב לגרם המדרגות המרשים היורד אל העיר ניצנה התחתית. דמיינו את העיר על תושבי המארחים את שיירות הסוחרים העוברות בה. תנו מקום לריחות, לקולות, ולמראות שהיו כאן לפני אלפי שנים.

ניצנה יושבת על גבעה בגובה 250 מ' מעל פני הים ומספקת תצפית נהדרת על שפך נחל עזוז לנחל ניצנה ועל הנופים המשגעים בסביבה. לא רחוק ממנה נמצאים שרידיו של היישוב עוג'ה אל-חפיר, תחנת רכבת טורקית עתיקה ואנדרטה לזכר 22 נופלי חטיבה 8, שנפלו בקרבות עוג'ה אל-חפיר במלחמת העצמאות.

ניצנה-אנדרטה חטיבה 8 קרדיט איריס ברזאני
ניצנה-אנדרטה חטיבה 8 קרדיט איריס ברזאני

הגן הלאומי ניצנה ממוקם כ-1 ק"מ מדרום ליד כפר הנוער ניצנה (וויז: תל ניצנה) חנייה תמצאו ברחבה שמצפון לתל ניצנה או ליד אנדרטת חטיבה 8 שמדרום לתל.

את הביקור בניצה תוכלו לשלב עם חמוקי ניצנה – גבעון קירטון לבנות הנראות כמו חמוקים.

מסעדות באזור ניצנה >>

גלישת חולות בניצנה >>

המסלול אל הים הקדום – קיר האמוניטים במכתש רמון 

פעם היה פה ים. באמת.

העדות לכך נמצאת בקיר האמוניטים, סלע בדופן הדרומית של מכתש רמון ועליו מאובנים של אמוניטים – בעלי חיים ימיים טורפים, בעלי זרועות ושלד חיצוני, שחיו לפני מיליוני שנים בים שכיסה אז את הנגב כולו.

הייחוד של קיר האמוניטים הוא בריכוז העשיר של מאובני אמוניטים הנמצא בשטח קטן, יחסית. במבט ראשון קשה להבחין במאובנים, אולם מבט מעמיק יגלה לכם את הצורות הספירליות של המאובנים המזכירים בצורתם שבלול.

קיר האמוניטים נמצא מחוץ למכתש רמון, כ-15 ק"מ דרומית למצפה רמון. כדי להגיע אליו יש לחצות את המכתש עד לשלט המציין את "קיר האמוניטים", בין הקילומטר ה-84 ל-85 (וויז: קיר האמוניטים). את הרכב מחנים ליד השלט ומשם ממשיכים ברגל (סימון שבילים אדום) כרבע שעה אל קיר האמוניטים. ההליכה עד לקיר קלה ומישורית.

ואם בא לכם להתאמץ קצת יותר, לשלב אתגר ולקבל בתמורה נוף יפה, חיזרו טיפה אחורה ופנו שמאלה לסימון שבילים ירוק שייקח אתכם לתצפית בנקודת גובה 660. מכאן תוכלו להשקיף לתוך מכתש רמון מזווית שרבים מפספסים. מנקודת התצפית המשיכו עם השביל הירוק לצד השני, וממנו התחברו אל הכביש, פנו ימינה ובמקביל לכביש חיזרו לנקודת החנייה. המסלול אורך כשעתיים ומיועד למיטיבי לכת בלבד.

טיפ של אלופים– התצפית מנקודת הגובה 660 מרשימה במיוחד בזריחה: השמש בגב, וצללי המצוקים הולכים ומתקצרים בתוך המכתש במשחק מוזר של אור, ערפל וצל. שווה לקום מוקדם בבוקר, לרדת לקיר האמוניטים באור ראשון, ולטפס לקראת הזריחה.

איפה אוכלים במצפה רמון? >> 

אטרקציות במצפה רמון >>

מסלולי אופניים במצפה רמון >>

מסלול בעקבות פריחת החלמוניות בירוחם

תקופת הסתיו היא הזדמנות נהדרת לצאת אל הטבע המדברי וליהנות מפריחת החלמוניות. החלמונית היא מלכת המדבר. על ראשה כתר צהוב יפה, ובזמן הפריחה, בחודשים אוקטובר-נובמבר, היא מנקדת את המדבר במרבדים צהובים מרשימים.

שימו בוויז: "שמורת חלמוניות ירוחם" וצאו אל מסלול טיול קצר ומקסים המתאים לכל המשפחה, במהלכו תראו את החלמוניות בתפרחתן.

נקודת ההתחלה –היא בחניון שמורת החלמוניות, הנמצא על כביש 204 (ירוחם-צומת חלוקים). שימו לב לשלט "חלמוניות ירוחם", המפנה אל החניון. מהחניון יוצאת דרך עפר (סימון שבילים כחול) באורך כמה מאות מטרים (10 דקות הליכה) 

המסתיימת בפיצול שבילים כחול-שחור. בנקודה זו פנו שמאלה עם המסלול הכחול והמשיכו עוד כ-20 דקות אל החלמוניות. מכאן אפשר להמשיך עם השביל עוד כ- 1.25 ק"מ בטיפוס מתון לתצפית נהדרת על אגם ירוחם או לחזור אל הרכב באותה דרך. את הטיול כדאי לסיים בפיקניק באגם ירוחם.

טיולי פריחה בסתיו בהר הנגב >>

טיול ג'יפים באזור ירוחם >>

עניין אתכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

אושרה קמחי

מאת:

אושרה קמחי

תושבת הנגב מעל 30 שנה, מטיילת ונושמת אויר מדבר כמה שרק אפשר.
בלוגרית טיולים, יועצת טיולים לארה"ב וכותבת תוכן, בעיקר בתחום התיירות. בעלת הבלוג "על המזוודות" העוסק בטיולים לארצות הברית.

מעניין? שתפו אחרים!

אולי יעניין אותך גם…

משקים פתוחים
משקים פתוחים בפתחת נצנה

24-26/04/2024 - חוה"מ פסח

3 מסלולים - חוויות לכל המשפחה

פסח 2024 בהר הנגב
עם בוא האביב, כשסביבנו מוריק ופורח, המרחבים קוראים לכם לבוא, לקחת נשימה עמוקה ולתת ללב לנוח ולהתמלא... תמצאו אצלנו בהר הנגב חוויות מדבריות, מרגשות ואותנטיות, ואת הקסם המדברי שיטעין אתכם בכוחות חדשים.
המדבר המקודש - אתרי פולחן בהר הנגב
ממצאים רבים על פולחן רוחני נתגלו ברחבי הר הנגב, וחושפים את תפקידו הרוחני החשוב של המדבר עבור שוכניו לאורך תקופות זמן ארוכות.

נשמח לעמוד לרשותכם

יש לך עוד שאלות? החלטתם להתארגן בתור קבוצה? מחפשים מי שיענו לך על השאלות? 
מוקד מידע של תיירות הר הנגב: 050-6577747

אולי יענין אותך גם

פסח 2024 בהר הנגב
עם בוא האביב, כשסביבנו מוריק ופורח, המרחבים קוראים לכם לבוא, לקחת נשימה עמוקה ולתת ללב לנוח ולהתמלא... תמצאו אצלנו בהר הנגב חוויות מדבריות, מרגשות ואותנטיות, ואת הקסם המדברי שיטעין אתכם בכוחות חדשים.
המדבר המקודש - אתרי פולחן בהר הנגב
ממצאים רבים על פולחן רוחני נתגלו ברחבי הר הנגב, וחושפים את תפקידו הרוחני החשוב של המדבר עבור שוכניו לאורך תקופות זמן ארוכות.
המסעדות והפאבים של הר הנגב
תומכים בעסקים המקומיים ומגלים עולם של קולינריה מדברית נפלאה קבלו את המסעדות ובתי הקפה שפתוחים למבקרים, מתארחים, מפונים ותושבים.
אחרי הגשם - גבים, בורות ומעיינות בהר הנגב
עין עקב תחתון, אבן רוח צים, עין ירקעם, גב ימין, בור סבחה - אל תגידו של ידעתם
משפחה מטיילת בסביבת שדה בוקר
איזור הר הנגב הוא גן עדן מבחינת טיולי משפחות. המרחבים העצומים, הנופים המרהיבים, המגוון הגדול של מסלולי טיולים...
איפה אפשר לראות שיטפונות בדרום? – טיולי שיטפונות בהר הנגב
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
יקבים וכרמים במדבר – יינות מפתיעים בהר הנגב
כאן, בין קפלי המדבר, מסתתרים להם כרמי יין המגדלים מגוון זנים של ענבים שהופכים ליין משובח אשר מפתיע בכל פעם מחדש. ביקבי הבוטיק הקטנים והמיוחדים של הר הנגב, תוכלו לנסות טעמים חדשים שאין במקומות אחרים בארץ ולצאת עם חוויה מיוחדת ושונה.
הלוקיישנים היפים לצילום בהר הנגב!
הר הנגב – 5 מסלולי טיול לאופנועים בדרום
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
סוכות 2023 בהר הנגב
המדריך המלא לצפייה בכוכבים!
המופע הגדול של שמי הנגב בקיץ, במהלך חודש אוגוסט, ובמהלכו ניתן לצפות במאות ״כוכבים נופלים״.
אוגוסט של לילות קיץ קרירים בהר הנגב!
בואו ל״לילות קיץ קרירים בהר הנגב״, שפע של חוויות מדבר לכל המשפחה בחודשי יולי-אוגוסט משעות אחה"צ ועד שעות הלילה באתרי התיירות של הר הנגב: שדה בוקר, ירוחם, פתחת ניצנה-עזוז ומצפה רמון, מומלץ להצטייד בסוודר!
אקסטרים במדבר: אטרקציות בנגב לאוהבי הריגושים

איך אתם אוהבים את האקשן שלכם?

באוויר או ביבשה (בעצם, בחולות)? על שני גלגלים או על 4 גלגלים? לכל חובבי האדרנלין והאקסטרים: הנה המלצות לאטרקציות בהר הנגב שיעלו לכם את הדופק.
חוגגים פסח בהר הנגב! מידע על כל האירועים
מצפה רמון - איפה אוכלים? ואיפה לנים?
פסח 2024 ברמת הנגב
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של רמת הנגב ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
פסח 2024 בפתחת ניצנה
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של פתחת ניצנה ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
רמת הנגב - איפה אוכלים?
פתחת ניצנה - איפה אוכלים?
חנוכה שמח בהר הנגב מגוון פסטיבלים וחוויות החל מ - 20 שקלים למשתתף

האתר בהרצה יתכנו תקלות. אנו עובדים עליהן כדי להביא לכם את חווית הגלישה הטובה ביותר