הר הנגב – 5 מסלולי טיול לאופנועים בדרום

אושרה קמחי

הר הנגב – 5 מסלולי טיול לאופנועים בדרום

יש אופנוענים בקהל?
בדיוק בשבילכם אספנו 5 מסלולי טיול באופנוע המשלבים רכיבה עם טיולי הליכה קלים או ביקור בנקודות עניין מסקרנות. אלו טיולי אופנועים רגועים חד יומיים המתאימים גם לאופנועי כביש. ויש גם בונוס – איך לשלב בין המסלולים כדי לבלות במדבר יומיים ואף יותר.
זה הזמן ללבוש את המעיל, לחבוש את הקסדה ולצאת אל כבישים אינסופיים ומרחבים פתוחים שיאפשרו לכם לראות את הנוף תוך כדי רכיבה, לראות את צבעי המדבר המשתנים ולהרגיש את הטבע בעצמות.

טיול אופנועים בדרום - מסלולים בדרום. צילום אושרה קמחי
טיול אופנועים בנגב. צילום: אושרה קמחי

מסלול מס' 1 – לאורך כביש 211 מצומת טללים לניצנה

כביש 211 הוא אחד הבודדים בארץ המגיעים אל גבול מצרים. הוא מתחיל בצומת טללים ומסתיים במעבר גבול ניצנה. מכירים את "קפה בגדד"? אז כזה. כביש מבודד, כמעט ללא תנועה ונוף מדברי שלוקח אתכם לקצה המדינה. הרכיבה לאורכו כוללת עצירות בנקודות תצפית מעניינות, וביקור באתרי טבע והיסטוריה.
תחילת המסלול בצומת טללים, שם כדאי להתחיל עם ארוחת בוקר או קפה.

נקודת העצירה הראשונה היא התצפית על השדה הסולארי הגדול במזרח התיכון הנמצאת באנדרטת הקומנדו הצרפתי. תצפית נוספת על כל שאר השדות הסולאריים היא תצפית פלוט A הנמצאת דרומה יותר. זה המקום לצלם את המגדל הגדול של השדה הסולארי כאילו הוא מונח על כף ידכם.

נקודות העצירה הבאות נמצאות כבר באזור פתחת ניצנה. בגן הלאומי ניצנה תוכלו להסתובב בין האבנים העתיקות ולהרגיש כאילו אתם חלק מהעיר שוקקת החיים שהיתה כאן בעבר. מכאן יש גם תצפית יפה על הנופים מסביב. קרוב מאוד לעתיקות ניצנה נמצאים שרידיו של היישוב עוג'ה אל-חפיר, תחנת רכבת טורקית עתיקה ואנדרטה לזכר 22 נופלי חטיבה 8, שנפלו בקרבות עוג'ה אל-חפיר במלחמת העצמאות. לא מזמן הוקם כאן חניון עם עצים וספסלים (לקחתם ערכת קפה, נכון?)
מקום נוסף מומלץ (מאוד) לביקור הוא חמוקי ניצנה – גבעון קירטון לבנות הנראות כמו חמוקי אישה.
ו… הגענו לשעת צהריים. ארוחת צהריים תוכלו לאכול באחת המסעדות באזור ניצנה.

שרידי בית החולים הטורקי בתל ניצנה - טיול במדבר. צילום רון פלד
שרידי בית החולים הטורקי בתל ניצנה. צילום רון פלד

מסלול מס' 2 – לאורך כביש 10

כביש 10 הוא אחד הכבישים המרתקים בארץ. הוא רחוק, רוב השנה הוא סגור ולא קל להגיע אליו, אולם הנופים הבתוליים וצבעי המדבר שהוא מספק הופכים את הרכיבה לאורכו לחוויה נדירה. אין הרבה כבישים בישראל המשתווים לו.
כביש 10 נמתח לאורך גבול מצרים, מכרם-שלום עד צומת סיירים (חיבור עם כביש 12). בעבר הוא היה פתוח לנסיעה אולם נסגר לתנועת אזרחים בעקבות מתקפת טרור באוגוסט 2011. בשנים האחרונות פותח צהל את החלק הדרומי שלו לתנועה מספר פעמיים בשנה, בעיקר בחגים.
מומלץ לנסוע בכביש 10 מדרום לצפון, ככה השמש לא מסנוורת את העיניים.
את המסלול בכביש 10 מדרום לצפון אפשר להתחיל באילת, לרכוב לאורך כביש 12 עד צומת סיירים ושם להתחבר לכביש 10. זהו המסלול הארוך. המסלול הקצר יותר מתחיל במצפה רמון.
נקודות העניין שלא כדאי לכם לוותר עליהן בדרך הן: תצפית הר שגיא, תצפית ה"פוגה", מצפור הר חורשה ותצפית שלוחת קדש ברנע (אחת תצפיות היפות בנגב).

חשוב לדעת

  • לפני שאתם יוצאים לדרך, בפוסט הזה נמצא כל המידע לטיול בכביש 10.
  • חלק מהכביש משובש אך הוא מתאים לאופנועי כביש.
  • אין תחנות דלק לאורך הכביש. מומלץ לתדלק בתחנת הדלק קציעות (מצפון לצומת ניצנה) או במצפה רמון.
כביש 10 תצפית שלוחת קדש ברנע - מקומות יפים לצילום. צילום אושרה קמחי
כביש 10 – מצפור שלוחת קדש ברנע. צילום: אושרה קמחי

מסלול מס' 3 – לאורך כביש 40 מצומת טללים למצפה רמון

המסלול המוצע כאן מתחיל בצומת טללים ומסתיים במצפה רמון. לאורכו נקודות עצירה לתצפיות, היסטוריה, מסלול הליכה קצר ברגל ומספר חוות ויקבים על דרך היין בהם תוכלו לבקר (בתאום מראש).
נקודת העצירה הראשונה היא במצפה חגי – מצפור המשקיף על אזור שדה בוקר. בקיבוץ שדה בוקר תוכלו לבקר את הזקן בצריף בן גוריון. משם המשיכו אל קבר בן גוריון המספק, תצפית מעלפת על בקעת צין. מקבר בן גוריון יוצאת טיילת שתיקח אתכם לטיול סביב המצוק, ואם הנדנדה הצופה אל המצוק פנויה – בכלל הרווחתם. ואם כבר בקעת צין, ממש למטה, בתחתית כביש הסרפנטינות המתפתל, נמצא הגן הלאומי עין עבדת ובו מסלול הליכה קצר אל המפל והמעיין.
עוד קצת רכיבה לכיוון דרום ואתם בגן לאומי עבדת, אחת מהערים העתיקות על דרך הבשמים הנבטית, שתספק לכם את הזווית העתיקה של האזור.

עין עבדת - טיולים באזור שדה בוקר. צילום אייל וטל ברטוב
מסלול טיול בדרום – הפארק הלאומי עין עבדת. צילום אייל וטל ברטוב

עוד קצת רכיבה ואתם במצפה רמון, העיירה עם אחד הנופים הנפלאים בארץ. במצפה רמון רוצו לבקר בהר גמל וב"מרפסת" – שתי תצפיות על מכתש רמון שלא תפסיקו לצלם. גם ממרכז המבקרים מצפה רמון יש תצפית לא רעה בכלל.

נקודות עצירה לארוחות בוקר וצהריים אפשר למצוא באזור טללים, בשדה בוקר, בעבדת, ובמצפה רמון. ואם אתם מתכננים להישאר ללון במצפה רמון חפשו איזה פאב עם מוזיקה טובה או שבו על כוס יין מקומי מאחד היקבים באזור.

מסלול מס' 4 – מסלול טיול במכתש רמון

מסלול רכיבה אל אחד הגנים הלאומיים הצעירים בישראל – גן לאומי צבעי הרמון, הממוקם על כביש 40 בתוך מכתש רמון.
פעם היו כאן מחצבות, אולם לפני מספר שנים עבר כל האזור שיקום נרחב וכיום יש כאן פארק גאולוגי מרשים. זוהי דרך נוף מקסימה העוברת בין מכרות פתוחים המציגים לראווה את הצורות הגיאולוגיות שנחשפו בכריה ואת הצבעים המרהיבים של המכתש. לצד כל אלו תוכלו לראות גם את ה"תותח" – צינור ענק שנשאר כשריד אחרון ממפעל החרסית שהיה כאן ואת "האגם" שנוצר בעקבות כרייה עד למי התהום.
לאורך הדרך תמצאו נקודות תצפית עם ספסלים ופרגולות עץ.
חשוב לדעת – הכניסה אל דרך הנוף אפשרית רק מכיוון דרום (מי שבא מכיוון אילת) בשל קו הפרדה לבן. אלו המגיעים מצפון (מצפה רמון) צריכים להמשיך בנסיעה דרומה עוד כקילומטר, לרדת ימינה אל דרך עפר ואז לחזור בזהירות אל נקודת הכניסה.
עם הסיום תוכלו לחזור אל מצפה רמון לארוחת צהריים או להמשיך בנסיעה דרומה לכיוון אילת.

גן לאומי צבעי הרמון - מכתש רמון מסלולים. צילום אושרה קמחי
ה"תותח" – גן לאומי צבעי הרמון. צילום: אושרה קמחי

מסלול מס' 5 – כביש 225: פארק ירוחם, המכתש הגדול ועין ירקעם

כביש 225 הוא כביש לא ארוך היוצא מירוחם לכיוון מזרח. הוא חוצה את העיירה, חוצה את המכתש הגדול ומסתיים במפגש עם כביש צדדי עוד יותר (226) לא רחוק מעין ירקעם.

את הטיול נתחיל בעיירה הקטנה ירוחם. ארוחת בוקר אפשר לאכול באחת המסעדות בירוחם (לא בשבת) או בפארק ירוחם – פארק עצי אורן שניטע ע"י קק"ל מסביב לערוץ נחל רביבים. בשנות החמישים נבנה סכר על ערוץ הנחל כדי לאגור את מי השיטפונות ובעקבותיו נוצר בפארק אגם קטן. במקום הוצבו שולחנות פיקניק וכיום הוא מהווה נקודת יציאה לטיולים רבים באזור.
הרכיבה לאורך הרחוב הראשי של ירוחם מרגישה כמו בימים עברו, כשהכל היה עוד אוטנטי ומשפחתי. מירוחם הדרך אל המכתש הגדול (מכתש חתירה) קצרה. לפני הירידה אל המכתש אל תשכחו לעצור בהר אבנון לתצפית נהדרת על המכתש הגדול. לא סתם נחשב המקום לאחד האינסטגרמיים בנגב.
נקודת העצירה הבאה במכתש היא החולות הצבעוניים. אם לא אכלתם בירוחם, תוכלו לעצור כאן לפיקניק או קפה. וגם למלא בקבוקונים, כמובן (-:.

עוד קצת רכיבה ומגיעים לעין ירקעם, אחד המעיינות היפים בדרום, הממוקם על התוואי של נחל חתירה. בחורף מתנקזים אליו מי השיטפונות היוצרים בריכה יפה אשר בשנים גשומות היא מחזיקה מעמד עד הקיץ.
טיפ – אם אתם מגיעים בסתיו, אל תשכחו לקפוץ קודם לשמורת חלמוניות ירוחם כדי לראות את מלכת המדבר, הלא היא החלמונית.

עין ירקעם - מעיינות בדרום. צילום אושרה קמחי
עין ירקעם – מסלול בדרום עם מים. צילום אושרה קמחי

בונוס – ככה תשלבו בין המסלולים לטיול של מספר ימים

את המסלולים המוצעים למעלה תוכלו לשלב לטיולים ארוכים של מספר ימים. הנה הצעה לשני מסלולים שישאירו אתכם עם טעם של עוד.

סובב הר הנגב על אופנוע

מסלול טיול מעגלי מטללים לטללים שאפשרי רק בתנאי שכביש 10 פתוח. להקדיש לטיול 2-3 ימים.
רוכבים על כביש 40 מצומת טללים לכיוון מצפה רמון (מסלול מס' 3). במצפה רמון יוצאים לרכיבה בתוך מכתש רמון (מסלול מס' 4), חוזרים לצומת טללים דרך כביש 10 (מסלול מס' 2) וממשיכים חזרה לצומת טללים דרך כביש 11 מניצנה לצומת טללים (מסלול מס' 1 בכיוון ההפוך).

מסלול אופנועים בישראל - כביש 10 מסלול. צילום אושרה קמחי
כביש 10 על אופנוע. צילום: אושרה קמחי

לאורך כביש 40 על אופנוע

מסלול טיול קווי המתחיל בצומת טללים ומסתיים במצפה רמון. להקדיש לטיול 1-2 ימים.
מצומת טללים נוסעים לכיוון מצפה רמון (מסלול מס' 3) וממנה ממשיכים אל מכתש רמון (מסלול מס' 4)

טיפים חשובים

  • שימו לב לבעלי החיים החוצים את הכביש. לפעמים זה שועל ולפעמים זה גמל.
  • כמו בכל הארץ, גם כאן אופנועים הם מושא לגניבה ולכן אל תשכחו להביא אתכם את המנעולים והשראות שאתם משתמשים בהם.

ועוד משהו קטן: אם אתם בנגב בתקופת סוף הקיץ או תחילת הסתיו, זה בדיוק הזמן לצפות בתופעה אקלימית ייחודית להר הנגב – גלישת עננים במכתש רמון או במכתש הגדול. זהו מחזה נדיר, אך עוצמתי, לכל הדעות.

עניין אתכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

אושרה קמחי

מאת:

אושרה קמחי

תושבת הנגב מעל 30 שנה, מטיילת ונושמת אויר מדבר כמה שרק אפשר.
בלוגרית טיולים, יועצת טיולים לארה"ב וכותבת תוכן, בעיקר בתחום התיירות. בעלת הבלוג "על המזוודות" העוסק בטיולים לארצות הברית.

מעניין? שתפו אחרים!

אולי יעניין אותך גם…

משקים פתוחים
משקים פתוחים בפתחת נצנה

24-26/04/2024 - חוה"מ פסח

3 מסלולים - חוויות לכל המשפחה

פסח 2024 בהר הנגב
עם בוא האביב, כשסביבנו מוריק ופורח, המרחבים קוראים לכם לבוא, לקחת נשימה עמוקה ולתת ללב לנוח ולהתמלא... תמצאו אצלנו בהר הנגב חוויות מדבריות, מרגשות ואותנטיות, ואת הקסם המדברי שיטעין אתכם בכוחות חדשים.
המדבר המקודש - אתרי פולחן בהר הנגב
ממצאים רבים על פולחן רוחני נתגלו ברחבי הר הנגב, וחושפים את תפקידו הרוחני החשוב של המדבר עבור שוכניו לאורך תקופות זמן ארוכות.

נשמח לעמוד לרשותכם

יש לך עוד שאלות? החלטתם להתארגן בתור קבוצה? מחפשים מי שיענו לך על השאלות? 
מוקד מידע של תיירות הר הנגב: 050-6577747

אולי יענין אותך גם

פסח 2024 בהר הנגב
עם בוא האביב, כשסביבנו מוריק ופורח, המרחבים קוראים לכם לבוא, לקחת נשימה עמוקה ולתת ללב לנוח ולהתמלא... תמצאו אצלנו בהר הנגב חוויות מדבריות, מרגשות ואותנטיות, ואת הקסם המדברי שיטעין אתכם בכוחות חדשים.
המדבר המקודש - אתרי פולחן בהר הנגב
ממצאים רבים על פולחן רוחני נתגלו ברחבי הר הנגב, וחושפים את תפקידו הרוחני החשוב של המדבר עבור שוכניו לאורך תקופות זמן ארוכות.
המסעדות והפאבים של הר הנגב
תומכים בעסקים המקומיים ומגלים עולם של קולינריה מדברית נפלאה קבלו את המסעדות ובתי הקפה שפתוחים למבקרים, מתארחים, מפונים ותושבים.
אחרי הגשם - גבים, בורות ומעיינות בהר הנגב
עין עקב תחתון, אבן רוח צים, עין ירקעם, גב ימין, בור סבחה - אל תגידו של ידעתם
משפחה מטיילת בסביבת שדה בוקר
איזור הר הנגב הוא גן עדן מבחינת טיולי משפחות. המרחבים העצומים, הנופים המרהיבים, המגוון הגדול של מסלולי טיולים...
איפה אפשר לראות שיטפונות בדרום? – טיולי שיטפונות בהר הנגב
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
טיולים בהר הנגב: מסלולי טיול ברכב פרטי לכל המשפחה
מחפשים מסלול טיול לשבת הקרובה בדרום? אספנו עבורכם ארבעה מסלולים מומלצים למשפחות בנופים מדבריים מהפנטים, אליהם ניתן להגיע ברכב הפרטי. לכל המקומות ניתן להיכנס חינם והם גם פתוחים בשבת.
יקבים וכרמים במדבר – יינות מפתיעים בהר הנגב
כאן, בין קפלי המדבר, מסתתרים להם כרמי יין המגדלים מגוון זנים של ענבים שהופכים ליין משובח אשר מפתיע בכל פעם מחדש. ביקבי הבוטיק הקטנים והמיוחדים של הר הנגב, תוכלו לנסות טעמים חדשים שאין במקומות אחרים בארץ ולצאת עם חוויה מיוחדת ושונה.
הלוקיישנים היפים לצילום בהר הנגב!
סוכות 2023 בהר הנגב
המדריך המלא לצפייה בכוכבים!
המופע הגדול של שמי הנגב בקיץ, במהלך חודש אוגוסט, ובמהלכו ניתן לצפות במאות ״כוכבים נופלים״.
אוגוסט של לילות קיץ קרירים בהר הנגב!
בואו ל״לילות קיץ קרירים בהר הנגב״, שפע של חוויות מדבר לכל המשפחה בחודשי יולי-אוגוסט משעות אחה"צ ועד שעות הלילה באתרי התיירות של הר הנגב: שדה בוקר, ירוחם, פתחת ניצנה-עזוז ומצפה רמון, מומלץ להצטייד בסוודר!
אקסטרים במדבר: אטרקציות בנגב לאוהבי הריגושים

איך אתם אוהבים את האקשן שלכם?

באוויר או ביבשה (בעצם, בחולות)? על שני גלגלים או על 4 גלגלים? לכל חובבי האדרנלין והאקסטרים: הנה המלצות לאטרקציות בהר הנגב שיעלו לכם את הדופק.
חוגגים פסח בהר הנגב! מידע על כל האירועים
מצפה רמון - איפה אוכלים? ואיפה לנים?
פסח 2024 ברמת הנגב
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של רמת הנגב ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
פסח 2024 בפתחת ניצנה
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של פתחת ניצנה ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
רמת הנגב - איפה אוכלים?
פתחת ניצנה - איפה אוכלים?
חנוכה שמח בהר הנגב מגוון פסטיבלים וחוויות החל מ - 20 שקלים למשתתף

האתר בהרצה יתכנו תקלות. אנו עובדים עליהן כדי להביא לכם את חווית הגלישה הטובה ביותר