הר כרכום – אתר פולחן עתיק או הר סיני האמיתי?

אושרה קמחי

הר כרכום – אתר פולחן עתיק או הר סיני האמיתי?

הוא רחוק, לא מאוד מוכר והדרך אליו לא פשוטה, אבל הוא אחד המקומות המסתוריים והמרתקים במדינת ישראל. מה יש בהר כרכום שהופך אותו לכל כך מיסטי ומסקרן ולמה יש כאלו המאמינים כי הוא הר סיני האמיתי?

הר כרכום נמצא במערב הר הנגב, לא רחוק מגבול מצרים, באזור נידח בעל נוף קדומים פראי שיד אדם לא מורגשת בו.
גובהו של ההר הוא כ-800 מטר מעל פני הים. הוא הבולט בהרי האזור. אם תעמדו על ראשם של הרי אדום ומואב, הרי מרכז סיני ומכתש רמון – תוכלו לראות למרחוק את צורתו השולחנית שמעליה שתי פסגות קטנות, הגבוהה בהן מגיעה ל- 842 מ' מעל פני הים.
שטח הפסגה הוא כ- 12 קמ"ר והיא מהווה את אזור הטיול העיקרי בהר כרכום, אולם לא קל להגיע אליה.
היא מתנשאת לגובה של כ-300 מטר מעל קירות זקופים וישרים.

מסלולים בדרום - ציורי סלע נגב. צילום - חיים ברגר
ציורי סלע על רקע הר כרכום. צילום: דר' חיים ברגר

האם הר כרכום הוא הר סיני האמיתי?

הרבה הרים במזרח התיכון מתחרים על תואר "הר סיני", בניהם ג'בל אל לוואז בסעודיה וכמובן ג'בל מוסא (הר משה) בחצי האי סיני.
אולם אם תשאלו את פרופ' עימנואל ענתי, הוא יסביר לכם בדיוק למה הוא מאמין כי הר כרכום הוא הר סיני המקראי. פרופ' ענתי הוא חוקר בינלאומי ומומחה לציורי סלע, אשר חקר את ההר וחפר בו במשך 30 שנה. על פי הממצאים הגיע למסקנה שזהו ההר שעל פסגתו קיבל משה את לוחות הברית וזה המקום בו בני ישראל הפכו לעם אחד.
חשוב לציין כי רבים באקדמיה רואים את הר כרכום כמקום קדוש ששימש כאתר פולחן במשך שנים ארוכות,
אולם לגבי היותו הר סיני התנכי אין תמימות דעים בקרב הארכיאולוגים בארץ ורובם חולקים על מסקנה זו. כך או כך, המפגש עם ההר ומה שיש בו מרשים ומרגש גם למטיילים כמונו.

מה מצא פרופסור ענתי?

על ההר ובסביבתו התגלו כ- 1,300 ממצאים ארכיאולוגים, רובם מתקופת הברונזה (האלף השני לפני הספירה), המעידים על התיישבות ופולחן באזור. בין הממצאים נמצא גם מזבח 12 המצבות – 12 אבנים הנטועות בקרקע במבנה הדומה למזבח ביהדות, ומסודרות על פי ההנחיות המופיעות בספר שמות פרק כ'.

אולם מה שמייחד את הר כרכום אלו 44 אלף חרוטות סלע (ציורים שנחרטו בפטינה -מעטפת הסלע) בנות אלפי שנים, שהתגלו על ההר ובסביבתו – ריכוז נדיר בכמותו לשטח כל כך קטן. הציורים מאוד מגוונים מבחינת הסגנונות והתכנים. בין בחרוטות תוכלו לראות בני אדם צדים או מתפללים, בעלי חיים מקראיים וגם ציורים פולחניים אשר לחלקם זיקה לסיפור יציאת מצרים התנכי. למשל:
לוחות הברית – ציור של שני לוחות הברית ובתוכם עשר קוביות כסמל לעשרת הדברות, או הסלע ובו ציורים של עקרב, נחש ושרף – ציור המתאר סצינה תנכית כמו זו המופיעה בספר דברים פרק ח', אחת מיני רבות בהר כרכום.
סמלים נוספים שתמצאו הם סמל העין – סמל פולחני המופיע בדתות רבות ומסמל את ההשגחה האלוהית, ספירלות – המסמלות את הנצח האינסופי, ועוד.

הר ציורי סלע - ציורי סלע הר כרכום. צילום - חיים ברגר
חרוטות סלע על הר כרכום. צילום דר' חיים ברגר

הסנה הבוער – תופעת טבע? אשליה אופטית? או סימן האלוהים?

פעם בשנה, בתאריך 21 לדצמבר (היום הקצר בשנה), קורה על הר כרכום משהו מאוד מוזר ומהפנט.
בדיוק בשעת הצהריים (12:00) קרני השמש זורחות על ההר בזווית מיוחדת ויוצרות סביב אחד הסלעים הילה צהובה-כתומה הנראית כמו אש בוערת. כאילו הסלע "דולק".
התחושה השמיימית הזו מביאה בכל שנה מטיילים סקרנים אל ההר המגיעים כדי לחזות בתופעה המיוחדת הזו. תוסיפו לכל אלו את המוזיקה המסתורית של שריקת הרוח מבעד לסלעי ההר ובקלות תוכלו לדמיין את בני ישראל מקבלים כאן את התורה בזמן יציאה מצרים.

הר כרכום הר סיני - טיולים בהר הנגב. צילום - חיים ברגר
הסנה הבוער. צילום: דר' חיים ברגר

מסלולי טיול בהר כרכום

אל הר כרכום ניתן לעלות רק ברגל, במסלולי טיול המתאימים למשפחות מטיבי לכת.
מחניון הלילה יוצאים 3 שבילי הליכה בצבעים כחול, ירוק ושחור, המתחברים בניהם ויוצרים מסלולי טיול שונים. המסלולים עוברים בין ציורי הסלע, מזבח 12 המצבות, מפל כרכום – מפל בגובה 60 מטר ממנו נשקף נוף מרשים, והמקדש הפליאוליתי – הנקודה הדרמטית ביותר בהר, בה נמצא שדה הבולבוסים הקטן ויותר מכך, תצפית מיוחדת על עמק חרוז, הר צוריעז וכל הערבה.
הנה הצעה לשני מסלולי טיול:
המסלול הקצר – עליה בשביל הכחול עד המקדש הפליאוליתי וירידה חזרה במסלול הירוק. כ-3 שעות הליכה.
המסלול הארוך – עלייה בשביל הכחול עד המקדש הפליאוליתי וירידה בשחור. כ-4 שעות הליכה.

איך מגיעים להר כרכום?

אל הר כרכום אפשר להגיע ברגל, בטרק של 4 ימים, או ברכב שטח.

טיול ג'יפים להר כרכום

יש שתי דרכים בהן ניתן לעשות טיול ג'יפים אל הר כרכום:

האופציה הקצרה: הר כרכום מכביש 10 – ההר נמצא במרחק של 10 ק"מ ממזרח לכביש 10 על גבול מצרים. כאשר כביש 10 פתוח, הוא מהווה את האופציה הנוחה ביותר להגיע אל ההר.
שימו לב – כביש 10 סגור לנסיעה ברוב ימות השנה, ונפתח לתנועה רק בחגים.
כל המידע על כביש 10 >>

האופציה הארוכה: דרך מצפה רמון – נסיעה של כ- 3 וחצי שעות דרום-מערב ממצפה רמון, דרך הנחלים הגדולים. החלק הגדול של המסלול מותאם לרכב 4X4 בלבד.

טיפ של אלופים– המסע להר כרכום כשמו כן הוא – מסע. ולכן, אפשר לנסוע אל הר כרכום ולחזור ממנו באותו יום, אבל מדובר בחוויה מתישה שלא משאירה מקום ליהנות ממלוא הפוטנציאל של אזור . הכי כדאי וכיף להקדיש לטיול יומיים. ביום הראשון סעו בניחותא דרך נחל ציחור ונחל פארן ועל הדרך תרוויחו ספארי של צבאים ופראים. את הלילה תעבירו בחניון הלילה שלמרגלות ההר.
ביום השני – לפני שהשמש עולה עלו אל פסגת ההר כדי לקבל את הזריחה ולסייר בין האתרים המקודשים וחרותות הסלע. את הדרך חזרה תוכלו לעשות דרך כביש 10 או שוב דרך הנחלים הגדולים.
את הלילה שלפני היציאה למסע כדאי להעביר בצימר או מלון במצפה רמון.

הר כרכום ברגל

טרק עריף-כרכוםטרק מטיבי לכת, של ארבעה ימי הליכה המתחיל מבורות לוץ עובר דרך בארות עודד, הר עריף, ובאר כרכום ומסתיים בכביש 10 על גבול מצרים.
טיפ חשוב – אין אפשרות להצטייד במים או מזון לאורך המסלול ולכן מומלץ ליצור קשר עם אחת החברות שמסייעות בלוגיסטיקה לטיולים לצורך הקפצה לנקודת ההתחלה או איסוף בנקודת הסיום וכן הטמנת מים ומזון בנקודות שונות במסלול.

טיול מאורגן להר כרכום

דרך בטוחה ליהנות מהר כרכום היא לטייל בין הציורים והממצאים ובאמת להבין מה אנחנו רואים, ולכן מומלץ לטייל במקום באמצעות הכולל הסברים וסיפורים. המדריך ייקח אתכם לנקודות העניין השונות, יראה לכם את הממצאים החשובים, ויעזור לכם להבין את מה שידוע לנו על הר כרכום בהקשרים הרחבים יותר של המדבר.

חשוב לדעת

  • הר כרכום הוא אתר ארכיאולוגי ברמת בינלאומית ושמורת טבע מוכרזת – יש לטייל רק בשבילים המסומנים. ערכי הטבע והארכאולוגיה מוגנים וחל איסור לצייר או לפגוע בחרוטות הסלע
    אפילו השריטה הקטנה ביותר פוגעת בחרוטות, ולא ניתנת לשיקום. אנא שימו לב.
  • הגישה אל ההר עוברת בשטחי אש – שטחי האש פתוחים לאזרחים רק בסופי שבוע ובחגים. לפני ההגעה חובה לקבל אישור מצה"ל. התאום נעשה מול מתא"ם דרום בטלפון 08-9902926.
  • מתי מומלץ להגיע? בין אוקטובר למאי. בחורף יש לשים לב להתראת שיטפונות.
    טיולי שיטפונות בהר הנגב >>
  • מפת סימון שבילים – הר הנגב המערבי (מס' 18).
  • קליטה סלולרית – בחלקים גדולים במסלול אין קליטה סלולרית (איזה כיף!), קחו זאת בחשבון מבחינת תקשורת וניווט. קליטה סלולרית תמצאו דווקא על פסגת הר כרכום (-:

עניין אתכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

אושרה קמחי

מאת:

אושרה קמחי

תושבת הנגב מעל 30 שנה, מטיילת ונושמת אויר מדבר כמה שרק אפשר.
בלוגרית טיולים, יועצת טיולים לארה"ב וכותבת תוכן, בעיקר בתחום התיירות. בעלת הבלוג "על המזוודות" העוסק בטיולים לארצות הברית.

מעניין? שתפו אחרים!

אולי יעניין אותך גם…

לילות קיץ קרירים ברמת הנגב 2024
פעילויות מיוחדות ומפתיעות בלילות הקרירים של רמת הנגב

אוגוסט 2024

המדריך המלא לצפייה בכוכבים!
המופע הגדול של שמי הנגב בקיץ, במהלך חודש אוגוסט, ובמהלכו ניתן לצפות במאות ״כוכבים נופלים״.
אוגוסט של לילות קיץ קרירים ברמת הנגב!
בואו ל״לילות קיץ קרירים בהר הנגב״, שפע של חוויות מדבר לכל המשפחה בחודש אוגוסט משעות אחה"צ ועד שעות הלילה. מומלץ להצטייד בסוודר!

נשמח לעמוד לרשותכם

יש לך עוד שאלות? החלטתם להתארגן בתור קבוצה? מחפשים מי שיענו לך על השאלות? 
מוקד מידע של תיירות הר הנגב: 050-6577747

אולי יענין אותך גם

המדריך המלא לצפייה בכוכבים!
המופע הגדול של שמי הנגב בקיץ, במהלך חודש אוגוסט, ובמהלכו ניתן לצפות במאות ״כוכבים נופלים״.
אוגוסט של לילות קיץ קרירים ברמת הנגב!
בואו ל״לילות קיץ קרירים בהר הנגב״, שפע של חוויות מדבר לכל המשפחה בחודש אוגוסט משעות אחה"צ ועד שעות הלילה. מומלץ להצטייד בסוודר!
המסעדות והפאבים של הר הנגב
תומכים בעסקים המקומיים ומגלים עולם של קולינריה מדברית נפלאה קבלו את המסעדות ובתי הקפה שפתוחים למבקרים, מתארחים, מפונים ותושבים.
טיולים בדרום למשפחות: נחל חווארים
הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על טיול ירח מלא בנחל חוורים: מה יש במסלול שעושה אותו כל כך מיוחד? למי הוא מתאים? מה חשוב לדעת לפני שמגיעים? ולמה שווה לטייל בו דווקא בלילה?
הלוקיישנים היפים לצילום בהר הנגב!
המדבר המקודש - אתרי פולחן בהר הנגב
ממצאים רבים על פולחן רוחני נתגלו ברחבי הר הנגב, וחושפים את תפקידו הרוחני החשוב של המדבר עבור שוכניו לאורך תקופות זמן ארוכות.
פסח 2024 בהר הנגב
עם בוא האביב, כשסביבנו מוריק ופורח, המרחבים קוראים לכם לבוא, לקחת נשימה עמוקה ולתת ללב לנוח ולהתמלא... תמצאו אצלנו בהר הנגב חוויות מדבריות, מרגשות ואותנטיות, ואת הקסם המדברי שיטעין אתכם בכוחות חדשים.
משפחה מטיילת בסביבת שדה בוקר
איזור הר הנגב הוא גן עדן מבחינת טיולי משפחות. המרחבים העצומים, הנופים המרהיבים, המגוון הגדול של מסלולי טיולים...
טיולים בהר הנגב: מסלולי טיול ברכב פרטי לכל המשפחה
מחפשים מסלול טיול לשבת הקרובה בדרום? אספנו עבורכם ארבעה מסלולים מומלצים למשפחות בנופים מדבריים מהפנטים, אליהם ניתן להגיע ברכב הפרטי. לכל המקומות ניתן להיכנס חינם והם גם פתוחים בשבת.
יקבים וכרמים במדבר – יינות מפתיעים בהר הנגב
כאן, בין קפלי המדבר, מסתתרים להם כרמי יין המגדלים מגוון זנים של ענבים שהופכים ליין משובח אשר מפתיע בכל פעם מחדש. ביקבי הבוטיק הקטנים והמיוחדים של הר הנגב, תוכלו לנסות טעמים חדשים שאין במקומות אחרים בארץ ולצאת עם חוויה מיוחדת ושונה.
הר הנגב – 5 מסלולי טיול לאופנועים בדרום
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
סוכות 2023 בהר הנגב
אקסטרים במדבר: אטרקציות בנגב לאוהבי הריגושים

איך אתם אוהבים את האקשן שלכם?

באוויר או ביבשה (בעצם, בחולות)? על שני גלגלים או על 4 גלגלים? לכל חובבי האדרנלין והאקסטרים: הנה המלצות לאטרקציות בהר הנגב שיעלו לכם את הדופק.
חוגגים פסח בהר הנגב! מידע על כל האירועים
מצפה רמון - איפה אוכלים? ואיפה לנים?
פסח 2024 ברמת הנגב
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של רמת הנגב ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
פסח 2024 בפתחת ניצנה
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של פתחת ניצנה ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
רמת הנגב - איפה אוכלים?
פתחת ניצנה - איפה אוכלים?
חנוכה שמח בהר הנגב מגוון פסטיבלים וחוויות החל מ - 20 שקלים למשתתף

האתר בהרצה יתכנו תקלות. אנו עובדים עליהן כדי להביא לכם את חווית הגלישה הטובה ביותר