הגודל לא קובע! איך תבחרו את פעילות האסטרונומיה שמתאימה לכם?

יואש לימון

הגודל לא קובע! איך תבחרו את פעילות האסטרונומיה שמתאימה לכם?

לכבוד הקיץ ושלל פעילויות הלילה שאפשר למצוא במצפה רמון והר הנגב, קבלו את המדריך השלם שיעשה לכם סדר ויעזור לכם לבחור את פעילות הכוכבים שמתאימה לכם. רמז- גודל הטלסקופ ממש, אבל ממש לא חשוב.

אי אפשר שלא לשים לב לשינוי שקרה כאן בשלוש השנים האחרונות. הישראלים התאהבו מחדש בישראל, ובמיוחד בהר הנגב. יותר מזה – המיתוסים נשברו, ויותר ויותר אנשים מגלים שהקיץ היא עונה מצויינת להגיע להר הנגב. לא מעט מהשינוי הזה קרה בזכות האסטרונומיה ואירועי הכוכבים, שמציעים שלל חוויות ייחודיות, מרגשות ומהנות שמנצלות את מזג האוויר המושלם של לילות הקיץ הקרירים במצפה רמון והר הנגב. וכשאנחנו אומרים קריר, אנחנו מתכוונים לקריר. בקיץ, כן.

עוד ידיעה סודית שפורסמה לא מזמן, היא שבהר הנגב הוכרזה שמורת שמי הלילה החשוכים היחידה במזרח התיכון – במכתש רמון, ושמצפה רמון היא היישוב היחיד בארץ שהחליף את כל תאורת הרחובות כדי לצמצם את זיהום האור ולעמוד בתקנים המחמירים של ארגון שמורות שמי הלילה הבינלאומי.

התנאים האלה מושלמים לצפייה עצמית בכוכבים. וזה פשוט מאוד ולא מצריך תכנון, תשלום או ציוד מיוחד – אפשר פשוט להגיע, למצוא פינה שקטה ונוחה ולצפות במזלות, בגלקסיית שביל החלב ובאלפי הכוכבים שבשמיים.

אבל למה להסתפק בזה? אם כבר הגעתם להר הנגב, למה שלא תפנקו את עצמכם בהדרכת כוכבים מקצועית שתשאיר אתכם מרותקים ונרגשים, ותאפשר לכם להציץ באמצעות טלסקופים משוכללים לפינות המרוחקות של היקום?

הנה הטיפים שלנו לבחירת פעילות הכוכבים המודרכת המתאימה לכם:

לוקיישן לוקיישן לוקיישן! המקום שבו מתבצעת הפעילות הוא אחד הדברים החשובים ביותר. חשוב שתבררו עם המדריך שלכם איפה בדיוק היא מתבצעת, מה זמן הנסיעה הריאלי ממקום הלינה שלכם, וכמה היא מרוחקת ממקורות של זיהום אור. אם בחרתם ללון באחת מחוות הבודדים, יכול להיות שתופתעו לגלות שהמקום מציע פעילות צפייה בכוכבים ממש בפתח הצימר או האוהל שלכם, וכך תוכלו לחסוך נסיעות מיותרות ולהתרכז בצפייה עצמה.

לוקיישן, לוקיישן, לוקשיין! תמיד כדאי לבדוק עם מקום הלינה על פעילות או מקום מומלץ לצפייה בכוכבים. צילום: דניאל בר

פרטי או קבוצתי? החברות הפעילות בתחום ההדרכות האסטרונומיות מציעות פעילויות פרטיות בהזמנה מראש, אבל חלקן גם מציעות פעילויות קבוצתיות בהרשמה. בפעילויות הקבוצתיות תזכו למחיר עממי יותר, אבל קשה להתחרות באינטימיות של מדריך פרטי שיתאים את ההדרכה לחלומות ולצרכים שלכם. בפעילות פרטית תוכלו, למשל, לבקש לצפות במערכת הכוכבים של המזל האסטרולוגי שלכם… בקשה שסביר להניח שלא תוכל להתקיים בגלל חוסר זמן בפעילות קבוצתית עם משתתפים נוספים.

צפייה מודרכת קבוצתית בכוכבים. חוויה! צילום: דניאל בר

כמה סוכר? יציאה אל המדבר בלילה היא חוויה קסומה בפני עצמה, והצפייה בכוכבים מרגשת, אבל כשמדמיינים לילה במדבר, אי אפשר בלי מדורה וקומקום תה או קפה. חשוב שתבררו עם המדריך שלכם אם הפעילות כוללת כיבוד, ואיזה. צריך לזכור שהדלקת מדורה היא פשרה, כי המדורה מסנוורת ופוגעת לנו בראיית הלילה, אבל מצד שני, אין דבר שמשתווה לתה חם בלילה מדברי קריר! בפעילויות שבהן לא מציעים תה, כדאי להשקיע בתרמוס מהבית. ובכל מקרה להגיע עם ביגוד חם, והרבה.

צפייה בכוכבים סביב מדורה, כי אין כמו תה מתוק סביב מדורה ושמיים זרועי כוכבים! צילום: דניאל בר

לא חייבים טלסקופ! חברות האסטרונומיה בכל רחבי הר הנגב מציעות תצפיות בטלסקופים משוכללים עם גדלים שונים של עדשות ויכולות מעקב מרשימות אחרי גרמי שמיים, אבל דעו לכם שעבור חלק גדול מאוד מהתופעות שאפשר לראות בשמי הלילה- הטלסקופ לא באמת עוזר. מדריכים רבים מתמחים בתצפיות כיפת שמיים המכונות גם "תצפיות עין עירומה". בפעילויות כאלה המדריך מצביע באמצעות ציין לייזר מיוחד על מערכות כוכבים שלמות, על המזלות ועל שביל החלב, ושוזר בהדרכה שלו סיפורים תנ"כיים, אגדות מיתולוגיות, ועובדות מדעיות. הדרכות כאלה יכולות להיות מרתקות, והיתרון הכי גדול הוא שלא צריך לחכות בתור כדי לצפות בטלסקופ.

תצפית עין עירומה, צפייה בכוכבים באמצעות לייזר וללא טלסקופ! צילום: דניאל בר

מזמינים מראש. בחודשי הקיץ, ובמיוחד בחודש אוגוסט שבו מתרחש מטר הפרסאידים, יש ביקוש גבוה לפעילויות אסטרונומיה. אם אתם כן מעוניינים בפעילות מודרכת, מומלץ להזמין כבר עכשיו כדי שתוכלו לשריין לכם את הזמן האידאלי.

כשמטר הפרסאידים מגיע, זיכרו לשריין מקום! צילום: מאריק שניטמן

 פעילויות וחוויות לילה נוספות, יש דבר כזה! פרט להדרכות האסטרונומיה, זיכרו שיש עוד שלל חוויות לילה שממש כדאי לכם לנסות- טיולי עששיות בערים הנבטיות, סיורי עקרבים, ספארי לילה ואפילו טיולים רגליים במסלולים מיוחדים.

עניין אתכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

יואש לימון

מאת:

יואש לימון

יואש לימון היה מנהל התיירות של מצפה רמון, וחבר בצוות גיאופארק ארץ המכתשים.
הוא מורה דרך המתמחה בדרכים הקדומות של הנגב ובאנשים שפסעו לאורך הדורות בדרכים הללו.
את האהבה לטיולים ותיירות הוא מביא לידי ביטוי בכתבות שהוא כותב ובמחקרים שהוא עורך בשיתוף פעולה עם החוקרים של מו"פ מדבר וים המלח, ואוניברסיטת בן גוריון.

מעניין? שתפו אחרים!

אולי יעניין אותך גם…

משקים פתוחים
משקים פתוחים בפתחת נצנה

24-26/04/2024 - חוה"מ פסח

3 מסלולים - חוויות לכל המשפחה

פסח 2024 בהר הנגב
עם בוא האביב, כשסביבנו מוריק ופורח, המרחבים קוראים לכם לבוא, לקחת נשימה עמוקה ולתת ללב לנוח ולהתמלא... תמצאו אצלנו בהר הנגב חוויות מדבריות, מרגשות ואותנטיות, ואת הקסם המדברי שיטעין אתכם בכוחות חדשים.
המדבר המקודש - אתרי פולחן בהר הנגב
ממצאים רבים על פולחן רוחני נתגלו ברחבי הר הנגב, וחושפים את תפקידו הרוחני החשוב של המדבר עבור שוכניו לאורך תקופות זמן ארוכות.

נשמח לעמוד לרשותכם

יש לך עוד שאלות? החלטתם להתארגן בתור קבוצה? מחפשים מי שיענו לך על השאלות? 
מוקד מידע של תיירות הר הנגב: 050-6577747

אולי יענין אותך גם

פסח 2024 בהר הנגב
עם בוא האביב, כשסביבנו מוריק ופורח, המרחבים קוראים לכם לבוא, לקחת נשימה עמוקה ולתת ללב לנוח ולהתמלא... תמצאו אצלנו בהר הנגב חוויות מדבריות, מרגשות ואותנטיות, ואת הקסם המדברי שיטעין אתכם בכוחות חדשים.
המדבר המקודש - אתרי פולחן בהר הנגב
ממצאים רבים על פולחן רוחני נתגלו ברחבי הר הנגב, וחושפים את תפקידו הרוחני החשוב של המדבר עבור שוכניו לאורך תקופות זמן ארוכות.
המסעדות והפאבים של הר הנגב
תומכים בעסקים המקומיים ומגלים עולם של קולינריה מדברית נפלאה קבלו את המסעדות ובתי הקפה שפתוחים למבקרים, מתארחים, מפונים ותושבים.
אחרי הגשם - גבים, בורות ומעיינות בהר הנגב
עין עקב תחתון, אבן רוח צים, עין ירקעם, גב ימין, בור סבחה - אל תגידו של ידעתם
משפחה מטיילת בסביבת שדה בוקר
איזור הר הנגב הוא גן עדן מבחינת טיולי משפחות. המרחבים העצומים, הנופים המרהיבים, המגוון הגדול של מסלולי טיולים...
איפה אפשר לראות שיטפונות בדרום? – טיולי שיטפונות בהר הנגב
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
טיולים בהר הנגב: מסלולי טיול ברכב פרטי לכל המשפחה
מחפשים מסלול טיול לשבת הקרובה בדרום? אספנו עבורכם ארבעה מסלולים מומלצים למשפחות בנופים מדבריים מהפנטים, אליהם ניתן להגיע ברכב הפרטי. לכל המקומות ניתן להיכנס חינם והם גם פתוחים בשבת.
יקבים וכרמים במדבר – יינות מפתיעים בהר הנגב
כאן, בין קפלי המדבר, מסתתרים להם כרמי יין המגדלים מגוון זנים של ענבים שהופכים ליין משובח אשר מפתיע בכל פעם מחדש. ביקבי הבוטיק הקטנים והמיוחדים של הר הנגב, תוכלו לנסות טעמים חדשים שאין במקומות אחרים בארץ ולצאת עם חוויה מיוחדת ושונה.
הלוקיישנים היפים לצילום בהר הנגב!
הר הנגב – 5 מסלולי טיול לאופנועים בדרום
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
סוכות 2023 בהר הנגב
המדריך המלא לצפייה בכוכבים!
המופע הגדול של שמי הנגב בקיץ, במהלך חודש אוגוסט, ובמהלכו ניתן לצפות במאות ״כוכבים נופלים״.
אוגוסט של לילות קיץ קרירים בהר הנגב!
בואו ל״לילות קיץ קרירים בהר הנגב״, שפע של חוויות מדבר לכל המשפחה בחודשי יולי-אוגוסט משעות אחה"צ ועד שעות הלילה באתרי התיירות של הר הנגב: שדה בוקר, ירוחם, פתחת ניצנה-עזוז ומצפה רמון, מומלץ להצטייד בסוודר!
אקסטרים במדבר: אטרקציות בנגב לאוהבי הריגושים

איך אתם אוהבים את האקשן שלכם?

באוויר או ביבשה (בעצם, בחולות)? על שני גלגלים או על 4 גלגלים? לכל חובבי האדרנלין והאקסטרים: הנה המלצות לאטרקציות בהר הנגב שיעלו לכם את הדופק.
חוגגים פסח בהר הנגב! מידע על כל האירועים
מצפה רמון - איפה אוכלים? ואיפה לנים?
פסח 2024 ברמת הנגב
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של רמת הנגב ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
פסח 2024 בפתחת ניצנה
איזו תקופה עוברת עלינו... זה הזמן לצאת ולהתמלא מהמרחבים של פתחת ניצנה ולהינות משלל חוויות לכל המשפחה
רמת הנגב - איפה אוכלים?
פתחת ניצנה - איפה אוכלים?

האתר בהרצה יתכנו תקלות. אנו עובדים עליהן כדי להביא לכם את חווית הגלישה הטובה ביותר