עיניים לשמיים! מה יש בשמי הנגב שגורם לכם להרים את הראש לשמיים?

משה גלנץ

עיניים לשמיים! מה יש בשמי הנגב שגורם לכם להרים את הראש לשמיים?

כל הדברים שגורמים למטיילים בנגב להרים את הראש ולהביט בשמיים! יצאנו למסע בעקבות המופע היפה ביקום כדי להכיר קצת יותר את שמי הנגב וגם להבין מה הקשר לזיהום אור

כל הדברים שגורמים לטיילים בנגב להרים את הראש לשמיים ולהביט בשמיים זרועי הכוכבים. יצאנו למסע בעקבות המופע היפה ביקום כדי להכיר קצת יותר את שמי הנגב, קבוצות הכוכבים וגם מה הקשר לזיהום אור?

מאז ומעולם הביטו בני האדם בשמיים. שתי סיבות עיקריות היו לכך – הראשונה והפרקטית הייתה, שכוכבי השמיים ומיקומם ברקיע היו לוח השנה הקדמון. כך יכלו החקלאים, המלומדים, ואפילו רוכבי השיירות לדעת מתי היא עונת הקציר, הזמן בו צריך לזרוע את השדות, תקופת היובש בו ניתן לצאת למסעות ארוכים או לחילופין התקופה בה יש למצוא מחסה לבעלי החיים מפני הגשם והקרה.  

מיקומם היחסי של הכוכבים בכיפת השמיים לא משתנה (כוכבי השֶׁבֶת – ומכאן שמם, שמיקומם קבוע ברקיע), אך סיבובו של כדור הארץ סביב לשמש לאורך השנה משנה לאיטו את מראה כיפת השמיים, כך שיש תקופות שבהן לא נוכל לראות כוכבים מסוימים ובמקומם יופיעו כוכבים אחרים, שבתקופה אחרת בשנה יהיו מתחת לאופק בשעות הלילה.

שמיים זרועי כוכבים בשמי הנגב. צילום: שמעון בוקשטיין

הסיבה הנוספת שהביאה את בני האדם להרים את הראש ולהביט אל השמיים היא מראן המרהיב של אלפי נקודות אור המנצנצות ברקיע על רקע חשכת הלילה. המצאת הנורה על ידי תומאס אדיסון במהלך המאה ה-19 הרחיקה אותנו ממורשת עתיקה בת אלפי שנים והיסטוריה אנושית שעבורה מראה של שמיים זרועי כוכבים היה הדבר הטבעי ביותר – גם לאלו שהתגוררו במרכזי הערים הגדולות של אותם ימים.

קחו למשל את האסטרונום שארל מסייה שחי לפני קצת יותר מ-200 שנים בפריז. מסייה התאהב באסטרונומיה לאחר שבילדותו צפה בכוכב שביט בעל שני זנבות בשמי פריז וגרם לו לרצות לצוד בעצמו שביטים. כך הצליח לתעד בטלסקופ הקטן שהיה ברשותו, גלקסיות, צבירי כוכבים, ערפיליות וכל המראות היפים ביותר בשמיים גם ממרכז הבירה הצרפתית.

היום אין שום סיכוי לראות כוכבים מפריז. אבל עיר האורות האירופית אינה היחידה שסובלת מזיהום אור כבד. בכל המדינות המפותחות – וגם פה בישראל, כמעט ולא נותרו לנו מקומות חשוכים מספיק כדי לראות שמיים זרועי כוכבים או את שביל החלב במלוא תפארתו.

מחקר מדעי רחב היקף שנערך בשנים האחרונות גילה, שימו לב, כי קרוב לשליש מתושבי כדור הארץ לא נחשפים כלל למראה של שמיים זרועי כוכבים. תמונות לוויין והתמונות שהאסטרונאוטים בתחנת החלל הבינלאומית מצלמים מלמדות על עולם מואר מדי, שלא מאפשר לחזות באחת המתנות היפהפיות שהעניק לנו הטבע – כוכבים. תוסיפו על כך את תאורת הלד שהולכת וצוברת תאוצה בכל העולם בגלל העלות הנמוכה של האנרגיה הנדרשת להפעילה, וקיבלתם שמיים מוארים גם במקומות בהם ייצור החשמל אינו מפותח דיו. לא לחינם הורחקו מצפי כוכבים לאזורים נידחים בהם לא הגיעה תאורה מלאכותית: האור הבוקע מפנסי רחוב, מבני מגורים, מרכזים מסחריים, מכוניות ושלטי פרסומת, הפך למפגע של ממש עבור חובבי אסטרונומיה. היכולת לראות בבהירות גרמי שמיים בסביבה עירונית, גם בטלסקופים הגדולים ביותר, כמעט ונעלמה.

מתי בפעם האחרונה הבטתם לשמיים, אבל באמת? צילום: שמעון בוקשטיין

אך אובדן שמי הלילה הוא בשורה רעה לא רק לאסטרונומים, לציירים או לשוחרי טבע. היעדרו של חושך מוחלט משפיע על הנעשה בעולם הצומח והחי באופן אקוטי, ונושא איתו סכנה בריאותית לאדם. לתופעה של עודף אור בשעות שאמורות להיות חשוכות לגמרי, כבר ניתן שם רשמי: זיהום אור.

שמורת אור כוכבים ראשונה בישראל- במצפה רמון!

אך אל ייאוש, חובבי אסטרונומיה עדיין מנסים להילחם בזיהום האור בישראל – וגם נרשמות הצלחות. בספטמבר 2017 ולאחר עבודה מאומצת של מספר שנים ומספר גופים שחברו יחדיו לטובת הנושא, קיבל מכתש רמון תואר נכסף: "שמורת אור כוכבים בינלאומית", הראשונה בישראל ובמזרח התיכון כולו. את ההגדרה הזו מעניק ארגון (Association International Dark Sky) IDA לאתרים ברחבי העולם, שבהם, במרבית לילות השנה, תנאי הצפייה בכוכבים הם קרובים לאידיאליים. עד היום נכנסו לרשימה היוקרתית רק 54 שמורות מ-15 מדינות ברחבי העולם.

שמורת אור כוכבים בינלאומית! מביטים ולומדים על כוכבים ברחבי הר הנגב. צילום: שירת הכוכבים

לשמחתנו, בישראל נותרו מלבד ממכתש רמון, מספר פינות חמד חשוכות – רובן בנגב ובדרום הארץ, בהן תוכלו לפרוס מחצלת, לשכב על הקרקע, להרים את המבט לשמיים, וליהנות מהמראה היפה ביקום. בחרנו לכם כמה אתרים שווים:

אחד המקומות המומלצים ביותר הוא חניון "נחל נקרות". במקום רחבה גדולה ונוחה ליד חניון הלילה במקום. בעבר המקום היה אתר קבוע לתצפיות של חובבי אסטרונומיה בדרום. החיסרון הגדול בחניון הוא רוחות חזקות שיש בו לעיתים קרובות. מקומות נוספים במרחבי המכתש הם חניון לילה "בארות" (בתשלום), חניון לילה "הר ארדון", וחניון לילה "הגבס" על ציר צבעי הרמון במכתש רמון.

גם מחוץ למכתש רמון יש מקומות נהדרים. חניון לילה "בורות לוץ" הממוקם מזרחית למצפה רמון הוא אחד המקומות החשוכים בארץ. במקום תוכלו לראות כ-5500 כוכבים ואת שביל החלב בוהק במיוחד. המקום ממוקם בהר הנגב בגובה של כ-1000 מטרים מעל פני הים ואם תגיעו לשם מומלץ לכם להגיע עם ביגוד חם גם בשיאו של הקיץ.

שמיים זרועי כוכבים בהר הנגב. צילום: דניאל בר

צפונית למכתש רמון ניתן לחוות לילה מלא בכוכבים. חניון לילה "חולות צבעוניים" במכתש ירוחם (לשעבר המכתש הגדול) אינו חשוך כמו מכתש רמון אך גם נחשב למקום מצוין לצפייה בכוכבים. מהמקום ניתן לראות את שביל החלב בוהק בשמיים ועוד כ-4,500 כוכבים. היתרון הגדול במקום -קרבתו הגדולה יותר למרכז הארץ.

אם אתם רוצים להעמיק מעבר למה שרואים בעין חשופה, תוכלו להצטרף לקבוצה, או להזמין במהלך החופשה שלכם מדריך אסטרונומיה עם טלסקופ נייד לתצפית מודרכת וצפייה במכתשי הירח, כוכבי הלכת והכוכבים המנצנצים, עם הסברים וסיפורים מרתקים, על שמותיהם, המרחקים שלהם, הקבוצות אליהן הם שייכים, תוך שימוש באלומות לייזר שכמעט ונוגעים בכוכבים. ההנאה מובטחת!

עניין אתכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on print
משה גלנץ

מאת:

משה גלנץ

תושב ירוחם הקסומה, עיתונאי, יזם מקומי, חי ונושם את סיפוריהם של כוכבי השמיים, מדריך אסטרונומיה בכיר. בעלים של מצפה הכוכבים הוותיק "שירת הכוכבים", ומותג בירת הבוטיק המקומית "גלֶנץ". ואין כמו בירה טובה תחת שמיים זרועי כוכבים

מעניין? שתפו אחרים!

Share on print
Share on facebook
Share on whatsapp

אולי יעניין אותך גם…

מדבר מבפנים
מפגש חוויתי ומרחיב דעת הכולל אירועים, סדנאות, סיורים ושווקים

19-21 מאי 2022

פסטיבל מדברי

משפחה מטיילת
הגודל לא קובע! איך תבחרו את פעילות האסטרונומיה שמתאימה לכם?

נשמח לעמוד לרשותכם

יש לך עוד שאלות? החלטתם להתארגן בתור קבוצה? מחפשים מי שיענו לך על השאלות? 
מוקד מידע של תיירות הר הנגב: 050-6577747

אולי יענין אותך גם

משפחה מטיילת
הגודל לא קובע! איך תבחרו את פעילות האסטרונומיה שמתאימה לכם?
אוהבים להצטלם (ולצלם?) ? קבלו את הלוקיישנים היפים לצילום בהר הנגב!
לחוות את הר הנגב כמו תייר- סיור ליוצרי תוכן דיגיטלי מובילים ומובילות
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
להכיר את מצפה רמון מבפנים!
אל המדבר, עם הילדודס! בואו לטיול משפחתי בחופשת הפסח בפתחת ניצנה
כביש 10 – מסלול טיול אל נופי בראשית מרתקים
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
בואו לקטוף חוויות בפסטיבל משקים פתוחים בפתחת ניצנה!
מתפנקים במדבר
מארז למפונקים בלבד, כאלה שלא יכולים (ולא רוצים) לוותר על לינה במלון יוקרה על שפת המצוק או לפחות אירוח באוהל גלמפינג שהוקם בלוקיישן סודי ומיוחד עבורם, כאלה שלא מסתפקים בפחות מסעודת שף מיוחדת, מלאה במטעמים וניחוחות, רצוי בלב מדבר. אלה שיזמינו טיול ג׳יפים לאור ירח בנחל חווארים או לאור יום במקומות סודיים עם מדריך מקצועי ו״יודע דבר״. אז אספנו עבורכם כמה המלצות ליום משובח במיוחד, כי אצלנו, המציאות עולה על כל דמיון, שנתחיל?
הר הנגב – 5 מסלולי טיול לאופנועים בדרום
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
אקסטרים ואקשן במדבר: אטרקציות בנגב לאוהבי הריגושים

איך אתם אוהבים את האקשן שלכם?

באוויר או ביבשה (בעצם, בחולות)? על שני גלגלים או על 4 גלגלים? לכל חובבי האדרנלין והאקסטרים: הנה המלצות לאטרקציות בהר הנגב שיעלו לכם את הדופק.
מסלולים בדרום: הטרקים הארוכים של הר הנגב
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
לראות את איתני הטבע בעיניים- טיולים למיטיבי לכת בארץ המכתשים
ארץ המכתשים- האזור הכולל את מכתש ירוחם (המכתש הגדול), המכתש הקטן, ומה שביניהם, טומנת בחובה כמה מהמסלולים הכי יפים בנגב. נופי מכתש, חולות צבעוניים, מצוקים, נחלים וגבי מים, הם רק חלק ממה שתמצאו באזור הפראי הזה. ריכזנו עבורכם 5 מסלולים למיטיבי לכת שמתאימים במיוחד לתקופת החורף, שנתחיל?
איפה תוכלו לאכול באיזור הר הנגב בסוף השבוע?
איפה אפשר לראות שיטפונות בדרום? – טיולי שיטפונות בהר הנגב
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
הר כרכום – אתר פולחן עתיק או הר סיני האמיתי?
כדי לטייל בטרק טוב לא צריך דרכון, רק לנסוע דרומה. כאן, בהר הנגב, מסתתרים מסלולי הליכה נהדרים.
חנוכה בהר הנגב: בואו לחגוג במגוון פעילויות
שבעה ימים של חוויות מדבריות יחכו לכם בירוחם מצפה רמון ורמת הנגב בחג החנוכה- שפע של סדנאות, סיורי עששיות וחנוכיות, סיורי אמנות לכל המשפחה וכמובן קולינריה משובחת. אז קדימה, בואו לחגוג!
15 לוקיישנים לצילומי אינסטגרם בהר הנגב

למדבר יש יופי מיוחד, פראי כזה. 

לפעמים רואים את היופי במבט אחד ולפעמים צריך לחפור לעומק כדי למצוא את הפינות הנסתרות. תוך כדי טיול במדבר, אנחנו מוציאים את הטלפון ואורזים את החוויה הזו לתמונה שתנציח את הרגע.
סוכות בעיירה! חגיגה מדברית בירוחם
משקים פתוחים בפתחת ניצנה ע"ש שמוליק ריפמן ז"ל
חגיגה חקלאית במושבי פתחת ניצנה בחול המועד סוכות ט"ז - י"ח בתשרי תשפ"ב - 22-24.09.2021

האתר בהרצה יתכנו תקלות. אנו עובדים עליהן כדי להביא לכם את חווית הגלישה הטובה ביותר