כביש 10 – מסלול טיול אל נופי בראשית מרתקים

אושרה קמחי

כביש 10 – מסלול טיול אל נופי בראשית מרתקים

מעט כבישים בארץ מספקים נופים מרהיבים כמו כביש 10 החוצה את האזורים הכי נידחים של הר הנגב.
נסיעה לאורכו תגלה לכם נוף פראי וטבע בתולי שיד אדם כמעט ולא נגעה בו. לאורכו אתרים מעניינים ותצפיות נהדרות לעבר הר הנגב ומדבר סיני.

דברים שכדאי לדעת

כביש 10, אחד הכבישים הארוכים והיפים בארץ, נסלל בראשית שנות ה-80 של המאה הקודמת, לאחר חתימת הסכם השלום עם מצרים והנסיגה מסיני. אורכו 182 ק"מ והוא נמתח לאורך גבול ישראל-מצרים מכרם שלום ברצועת עזה ועד צומת סיירים בדרום.
החלק הצפוני של הכביש, מעזה עד פתחת ניצנה, סגור לתנועת אזרחים. החלק הדרומי, מפתחת ניצנה לסיירים, היה פתוח בעבר לתנועת אזרחים אולם נסגר בעקבות מתקפת הטרור באוגוסט 2011.
בשנים האחרונות נפתח כביש 10 לתנועה אזרחית בחגים (לרוב בסוכות ובחול המועד פסח. הקטע הפופולרי במסלול הוא מחורשת בארותיים עד בורות לוץ, בואכה מצפה רמון ואורכו כ-70 ק"מ.
זהו מסלול נסיעה מומלץ מאוד המתאים לכל כלי הרכב.

כביש 10 - לוקיישנים לצילומים. צילום אושרה קמחי
כביש 10. צילום: אושרה קמחי

מסלול טיול לאורך כביש 10

כניסה לכביש – כוחות צהל קובעים איפה אפשר יהיה להיכנס למרחב הכביש בהתאם להערכת המצב.
לרוב, הכניסה לכביש היא מחניון עזוז בארותיים (וויז, גוגל).
13 ק"מ דרומית לצומת ניצנה, אולם לעיתים צהל מפנה את המטיילים דרך מעבר הגבול ניצנה (וויז, גוגל) או מצפור בר לב (וויז, גוגל) המהווה נקודת עניין נוספת לדרך. חשוב לעקוב אחרי השילוט וההנחיות באינטרנט.

חורשת חניון בארותיים

חורשה גדולה ומוצלת על התוואי של נחל עזוז. החורשה ניטעה במהלך מלחמת העולם הראשונה על ידי תלמידי מקווה ישראל. לא רחוק מהחורשה נמצאות שתי בארות קדומות, אחת מהן גלויה בשטח. במקום יש חניון מטיילים מוסדר עם שולחנות פיקניק, ואם בא לכם להתפנק, תמיד תוכלו לאכול באחת המסעדות בפתחת ניצנה.
וויז: חניון עזוז בארותיים

מחורשת בארותיים יוצאת דרך עפר המובילה אל כביש 10. שימו לב – לפני הכניסה לכביש יש מחסום צה"ל, בו תידרשו להציג תעודה מזהה.

כביש 10 כניסה לכביש - מסלול טיול בדרום
כניסה לכביש 10

בור הסבחה

בור מים עתיק, ככל הנראה מהתקופה הביזנטית, שבכל שנה מתמלא מחדש הודות למי הגשמים. בפתח הבור יש יריעת פח אותה ניתן להסיר ולרדת בסולם אל המים הקרירים הנמצאים בבריכה התת-קרקעית. שימו לב – המים בבור עמוקים מאוד, עלולים להיות קרים מאוד ולא בהכרח הגייניים. היציאה מהבור בסולם עלולה להיות קשה. הכניסה לבור באחריות המטילים בלבד.
הגעה: כ-3.5 ק"מ מהמחסום יש פניה לדרך עפר. הפניה אינה משולטת ולכן מומלץ למדוד את מרחק הנסיעה.
אל הבור עצמו יש ללכת בדרך העפר כ- 800 מטר (10-15 דקות) לכל כיוון. אם אתם עם רכב שטח, או ,תוכלו להגיע בנסיעה עד הבור.

מצפור שלוחת קדש ברנע

הכינו את המצלמות. כאן נמצאת אחת הנקודות הכי מצולמות בכביש 10 (אינסטגרם, מישהו?).
המצפור ממוקם על שלוחת קדש ברנע, בגובה 670 מ' מעל פני הים, באזור שבו הכביש עוזב את המישורים של פתחת ניצנה ומתחיל לטפס על הר הנגב הגבוה. כביש מפותל מוביל אל המצפור המוצל, המשקיף אל עמקשחרון בו נסענו ואל המרחבים של צפון סיני.

כביש 10 תצפית שלוחת קדש ברנע - מקומות יפים לצילום. צילום אושרה קמחי
הנוף ממצפור שלוחת קדש ברנע. צילום: אושרה קמחי

מצפור הר חורשה

מצפור מרשים המשקיף אל שלוחת קדש ברנע בצפון, ואל רמת ברנע והר חמרן בצפון-מזרח, אולם אם תסיטו אל המבט מערבה תגיעו אל מרחבי סיני, שם במרחק של כ-8 ק"מ נמצאת עין קודייראת, המזוהה עם קדש ברנע המקראית. אותו נווה מדבר גדול בו חנו בני ישראל ימים רבים בזמן יציאת מצרים ונדודיהם במדבר סיני.
טיפ: הביאו משקפת ונסו למצוא את האזור.

תצפית ה"פוגה"

אנדרטה לזכרם של מדריך הטיסה סרן אורי סלומון ופרח הטייס טל צורי שיצאו ב- 15 בפברואר 1980 לטיסת אימון, אולם בדרכם חזרה פגע המטוס ברכס ההררי והשניים נהרגו. באנדרטה עצמה משולבים חלקי המטוס המרוסק.
טיפ: המשיכו כמה מאות מטרים מדרום לאנדרטה, שם, בצד המצרי, נמצא נוף מרשים של מדבר סיני.

כביש 10 תצפית הפוגה - מסלולים מומלצים למשפחות.צילום אושרה קמחי
מטוס הפוגה המרוסק. צילום: אושרה קמחי

צומת הר חריף

צומת הר חריף נמצאת בסמוך לבסיס צבאי. מכאן מתפצלת הדרך לשניים:אפשר להמשיך דרומה, על כביש 10, לכיוון הר כרכום ובהמשך לאילת, או לפנות מזרחה על כביש 171 המוביל לכיוון מצפה רמון דרך בורות לוץ.

עין המערה

מעיין קטנטן, היחיד בצידו הישראלי של הר הנגב. המעיין נובע בתוך מערה קטנה והוא אחד ממקורות המים החשובים של האזור אשר בלעדיו בעלי החיים היו מתקשים להתקיים בו. פתח המערה נסגר מסיבות בטיחות, אך בגלל ריבוי הצמחייה במקום, זו עדיין נקודה נחמדה לעצירה.

מצפור הר שגיא

הר שגיא מתנשא לגובה של כ-1000 מטר ועל פסגתו בסיס צבאי. מתחת לבסיס הוסדרה נקודת תצפית מרשימה המשקיפה לכיוון הר הנגב. מכאן תוכלו לראות את רכס מחמל ואת מכתש רמון, את הר עריף ואת הר כרכום ועוד המון אתרים מסתוריים עמוק בלב המדבר.

הר כרכום

הר כרכום, המזוהה עם הר סיני המקראי, הוא אחד האתרים המסקרנים והמרתקים בישראל. באזור ההר פזורים שרידי פולחן רבים ולמעלה מ-40,000 ציורי סלע מיוחדים.
שימו לב – הר כרכום לא צמוד לכביש אלא נמצא כ- 10 קילומטרים ממזרח לכביש 10. הגישה אליו היא באמצעות דרך עפר המתאימה לרכבי שטח בלבד.
כאשר כביש 10 פתוח, זו האפשרות הנוחה ביותר להגיע אליו, אולם בשאר ימות השנה הגישה אל ההר כרוכה בנסיעת שטח ארוכה מאוד מכיוון מצפה רמון. באזור מציעות טיולים מאורגנים להר כרכום.
כל המידע על הר כרכום >>

הר ציורי סלע - ציורי סלע הר כרכום. צילום - חיים ברגר
ציורי סלע על הר כרכום. צילום: דר' חיים ברגר

טיפים חשובים

  • שימו לב לשעות – צה"ל מאפשר נסיעה לאורך הכביש בשעות מוגדרות בלבד, ובכל מקרה רק בשעות האור. חשוב לברר את שעת הסגירה סמוך למועד הטיול ולהיערך בהתאם.
  • צאו מוקדם – הנסיעה לאורך החלק הפופולרי במסלול (בין חורשת בארותיים לבורות לוץ) אורך כ 2-3 שעות כולל עצירות. נסיעה לכל אורך הכביש, עד לאילת תיקח לכם 5-6 שעות ואף יותר.
  • תדלקו מראש – אין תחנות דלק לאורך כביש 10. מומלץ לתדלק מראש בתחנת דלק קציעות הקרובה אל תחילת הכביש. תחנות נוספות יש במצפה רמון, אך הן מתאימות למי שמסיים את הטיול בהר חריף.
  • סעו בזהירות – זהו כביש צר ומפותל, בחלקו משובש או ללא שוליים. יש לנהוג בערנות ובזהירות רבה.
  • אתם קרובים לגבול – כביש 10 הוא כביש גבול על כל המשתמע מכך, ולכן קחו בחשבון שייתכנו מגבלות בטחוניות. אין לרדת מהכביש לכיוון דרך המערכת ואין להתקרב לגדר או לגעת בה. כמן כן הימנעו מיצירת קשר עם שוטרים, חיילים או אזרחים מצרים.
  • הביאו משקפת – כדי לראות את הנופים בסיני.
  • בקיץ מומלץ לנסוע בכיוון ההפוך– ככה השמש מאחוריכם רוב היום, ובור הסבחה הוא הנקודה האחרונה.
  • הכניסה בחגים היא חופשית ללא תיאום, אבל בשנים האחרונות ניתן להגיש בקשה לכניסה לכביש גם בכל סוף שבוע. התאום נעשה מול מתא"ם דרום בטלפון 08-9902926.

עניין אתכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

Share on print
Share on facebook
Share on whatsapp
אושרה קמחי

מאת:

אושרה קמחי

תושבת הנגב מעל 30 שנה, מטיילת ונושמת אויר מדבר כמה שרק אפשר.
בלוגרית טיולים, יועצת טיולים לארה"ב וכותבת תוכן, בעיקר בתחום התיירות. בעלת הבלוג "על המזוודות" העוסק בטיולים לארצות הברית.

מעניין? שתפו אחרים!

Share on print
Share on facebook
Share on whatsapp

אולי יעניין אותך גם…

לילות קיץ קרירים בהר הנגב
מגוון אירועים ברחבי הר הנגב בלילות הקרירים של הר הנגב. מותאמים לכל גיל

יולי-אוגוסט 2021

לילות קרירים בהר הנגב

משפחה מטיילת
השבילים החדשים בפתחת ניצנה
איזו שנה עברה עלינו... זה הזמן לצאת ולנפוש במרחבים של רמת הנגב ולהנות משלל חוויות- נוף, טעמים ומרחבי מדבר מרהיבים

אנחנו כאן בשבילך

יש לך עוד שאלות? החלטתם להתארגן בתור קבוצה? מחפשים מי שיענו לך על השאלות? אנחנו פה בשבילך ומחכים להודעה ממך!

 
 

אולי יענין אותך גם

משפחה מטיילת
השבילים החדשים בפתחת ניצנה
איזו שנה עברה עלינו... זה הזמן לצאת ולנפוש במרחבים של רמת הנגב ולהנות משלל חוויות- נוף, טעמים ומרחבי מדבר מרהיבים
מתפנקים במדבר
מארז למפונקים בלבד, כאלה שלא יכולים (ולא רוצים) לוותר על לינה במלון יוקרה על שפת המצוק או לפחות אירוח באוהל גלמפינג שהוקם בלוקיישן סודי ומיוחד עבורם, כאלה שלא מסתפקים בפחות מסעודת שף מיוחדת, מלאה במטעמים וניחוחות, רצוי בלב מדבר. אלה שיזמינו טיול ג׳יפים לאור ירח בנחל חווארים או לאור יום במקומות סודיים עם מדריך מקצועי ו״יודע דבר״. אז אספנו עבורכם כמה המלצות ליום משובח במיוחד, כי אצלנו, המציאות עולה על כל דמיון, שנתחיל?
פסח ברמת הנגב
איזו שנה עברה עלינו... זה הזמן לצאת ולנפוש במרחבים של רמת הנגב ולהנות משלל חוויות- נוף, טעמים ומרחבי מדבר מרהיבים
זיכרון במדבר- האנדרטאות הנסתרות של הר הנגב
לכבוד יום הזיכרון - פרויקט טיולים מיוחד ללא תשלום. סיורי מורשת באנדרטאות הנסתרות של הר הנגב.
חגיגת אביב בעיירה-חוה"מ פסח בירוחם
פסח מתקרב בצעדי ענק ועסקי התיירות בירוחם כבר מוכנים להמוני המבקרים הצפויים להגיע.
פסח 2021 במצפה רמון
חג חירות שמח! פסח הוא הזמן להגיע למצפה רמון- מרחב ההשראה. זו העונה שבה מתעוררת הפריחה המדברית, מזג האוויר והלילות הקרירים והשמיים הבהירים פשוט מושלמים לצפייה בכוכבים.
15 לוקיישנים לצילומי אינסטגרם בהר הנגב

למדבר יש יופי מיוחד, פראי כזה. 

לפעמים רואים את היופי במבט אחד ולפעמים צריך לחפור לעומק כדי למצוא את הפינות הנסתרות. תוך כדי טיול במדבר, אנחנו מוציאים את הטלפון ואורזים את החוויה הזו לתמונה שתנציח את הרגע.
הר הנגב - תופעות טבע שתזכרו לנצח
לפעמים, מזג האוויר הוא משהו משעמם, אבל לפעמים קורה משהו קסום, כמו תופעות אקלימיות מרהיבות שממחישות לנו עד כמה הטבע הוא עוצמתי. כאלו שאם הצלחנו לראות אותן, כדאי מאוד שתהיה לנו מצלמה טובה ביד. כאלו שמלמדות אותנו להתאזר בסבלנות ולהעריך את הקיים.
יקבים בדרום הארץ – יינות מפתיעים בהר הנגב
כאן, בין קפלי המדבר, מסתתרים להם כרמי יין המגדלים מגוון זנים של ענבים שהופכים ליין משובח אשר מפתיע בכל פעם מחדש. ביקבי הבוטיק הקטנים והמיוחדים של הר הנגב, תוכלו לנסות טעמים חדשים שאין במקומות אחרים בארץ ולצאת עם חוויה מיוחדת ושונה.
פסטיבלים ומוזיקה חיה בהר הנגב
ידוע לכולם שהמדבר נותן השראה. ההשראה המדברית הזו משכה לנגב הרבה יוצרים מוזיקליים ייחודיים. הנה הפסטיבלים, והמקומות בהם תוכלו לשמוע מוזיקה חיה בנגב.
אקסטרים ואקשן במדבר: אטרקציות בנגב לאוהבי הריגושים

איך אתם אוהבים את האקשן שלכם?

באוויר או ביבשה (בעצם, בחולות)? על שני גלגלים או על 4 גלגלים? לכל חובבי האדרנלין והאקסטרים: הנה המלצות לאטרקציות בהר הנגב שיעלו לכם את הדופק.
חמש טבילות קרירות בהר הנגב
עין עקב תחתון, אבן רוח צים, עין ירקעם, גב ימין, בור סבחה - אל תגידו של ידעתם
טיולים בדרום למשפחות: נחל חווארים
הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על טיול ירח מלא בנחל חוורים: מה יש במסלול שעושה אותו כל כך מיוחד? למי הוא מתאים? מה חשוב לדעת לפני שמגיעים? ולמה שווה לטייל בו דווקא בלילה?
טיולים בהר הנגב: מסלולי טיול ברכב פרטי לכל המשפחה
מחפשים מסלול טיול לשבת הקרובה בדרום? אספנו עבורכם ארבעה מסלולים מומלצים למשפחות בנופים מדבריים מהפנטים, אליהם ניתן להגיע ברכב הפרטי. לכל המקומות ניתן להיכנס חינם והם גם פתוחים בשבת.
כבר הסתיו עכשיו – טיולי פריחה בסתיו בהר הנגב
דווקא עכשיו, בתקופה הזו שלפני הגשם, יש בהר הנגב כמה פרחים שמעזים לפרוח ולשמח את הלב. קבלו את הנבחרת המדברית של הסתיו: החלמונית, החצב המצוי, חבצלת הנגב והכרכום הדמשקאי.
סוד המזלות – פרק 6
קדימון – בוזי ומאור נפגשים לעשות פודקאסט ונותנים גם הצעת הגשה לפרקים הבאים.
כוכבים מחפשים משמעות - פרק 5
קדימון – בוזי ומאור נפגשים לעשות פודקאסט ונותנים גם הצעת הגשה לפרקים הבאים.
קיצור תולדות האסטרונומיה – פרק 4
קדימון – בוזי ומאור נפגשים לעשות פודקאסט ונותנים גם הצעת הגשה לפרקים הבאים.
חג, מועד וכוכב נופל – פרק 3
קדימון – בוזי ומאור נפגשים לעשות פודקאסט ונותנים גם הצעת הגשה לפרקים הבאים.

האתר בהרצה יתכנו תקלות. אנו עובדים עליהן כדי להביא לכם את חווית הגלישה הטובה ביותר